Daday Atlı Terapi Merkezi’nin temeli atıldı

  • Daday’da temeli atılan ve 4 milyon liraya mal olacak Atlı Terapi Merkezi, aile içi şiddet gören kadınlar başta olmak üzere engelli ve özel eğitime ihtiyacı olan bireylere hizmet verecek.

Daday Kaymakamlığı Köylere Hizmet Götürme Birliği tarafından Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’nın (KUZKA) destekleriyle hayata geçirilecek Daday Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik (Hippoterapi) Merkezi’nin temeli atıldı. 4 milyon lira değerindeki projenin Kasım ayında tamamlanması hedefleniyor.

Daday Atlı Terapi Merkezi, engelli vatandaşlara, özel eğitim öğrencilerine, aile içi şiddete maruz kalmış bireylere ve gazilere at biniciliği ile rehabilite etme imkanı sunacak.

Prof. Dr. Fahri Ecevit Yatılı Bölge Okulu’nun bulunduğu bölgeye yapılacak olan Daday Atlı Terapi Merkezi ve Model Binicilik (Hippoterapi) Merkezi’nin temel atma töreninde konuşan Vali Avni Çakır, “Daday Atlı Terapi Merkezi, her bakımdan Türkiye’nin saklı bir cenneti konumunda olan, tarihi, doğası, kültürü, insanıyla son derece müstesna bir şehir olan Kastamonu’muza, Daday’ımıza katkı sunacak. Böylesine bir tesis coğrafyamıza müthiş bir sinerji sunacaktır” dedi.

Atlı terapinin çok uzun yıllara dayanan kabul edilmiş bir tedavi yöntemi olduğunu da söyleyen Vali Çakır, “Özellikle duygu bozukluğunu yoğun bir şekilde yaşayan, engelli, duygusal çöküntü yaşayan, hayattan ümidini kesmiş, nispeten kendisini toplumdan dışlamış, insanlarımız açısından son derece önemli bir merkez olacak. En az onlar kadar aileleri için de önemli bir aktivite” diye konuştu.