Dede ocağında 3 gün

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, cuma günü geldiği dede ocağı Kastamonu’dan hemen ayrılmadı ve hafta sonunu ilimizde geçirdi.

Cumartesi günü partisinin Genişletilmiş İl Divan Toplantısı’na katıldıktan sonra Abana ve İnebolu’yu, ardından da Tosya’ya ziyaret eden Kurtulmuş, teşkilat üyelerine “Nasılsa Cumhurbaşkanlık sistemini de geçirdik diye rehavete kapılmak yok. Biz artık milletin tamamının hakkını, hukukunu savunan anlayışıyla siyaset yapmak durumundayız” mesajı verdi.

Kastamonu’dan 16 Nisan’da yüzde 65 oranında destek aldıklarını belirten Kurtulmuş, “Bu destek, 2019 yılında aşağıya düşmeyecek daha da yukarı çıkacaktır. Kesinlikle bu oranın altına inmek yok” dedi.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Kastamonu ziyaretini hafta sonunu da kapsayacak şekilde uzattı.
AK Parti Kastamonu İl Başkanlığı tarafından Cumartesi günü düzenlenen AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Meclisi toplantısına katılan Kurtulmuş. “16 Nisan, Türkiye tarihinin altın bir sayfası olarak geride kaldı” diyen Kurtulmuş, “Türkiye’de milletimizin o her türlü zorlu kampanyaya rağmen yüzde 51,4 oranında oy vererek bu anayasa değişikliğini onayladı, kabul etti ve bu sistem değişikliğine gitti. Şimdiye kadar bütün anayasa değişiklikleri, hele hele böylesine bir anayasa değişikliği ya askerin dipçiği altında ya da askerin paletleri altında yapılırdı. Şimdi milletimiz bunu hür iradesiyle gerçekleştirdi. Bu bakımdan çok anlamlı ve çok değerlidir. Bu referanduma yüzde 51,4’lük bir kesimin evet demesine rağmen bu anayasa ve yeni sistem, Türkiye’de halkımızın tamamı için uygulanacak ve herkesi etkileyecek bir sistem değişikliğidir. Dolayısıyla biz artık milletin tamamının hakkını, hukukunu savunan anlayışıyla siyaset yapmak durumundayız. Sadece evet oyu verenlerin değil, yeni sisteme hayır oyu vermiş olan vatandaşlarımızın da sistemidir. Bütün Türkiye’nin sistemidir, hayırlı uğurlu olsun, bereketli olsun” diye konuştu.

“HEDEFLERİ
GERÇEKLEŞTİRMEK
DAHA KOLAY OLACAK”

Türkiye’nin ve milletin bundan sonra daha büyük hedefler doğrultusunda yürümesini sağlayacaklarını ifade eden Kurtulmuş, “Türkiye’de bundan sonra 2023, 2053 ve 2071 hedefleri dediğimiz uzun dönemli hedeflerinin hepsini gerçekleştirmek çok daha kolay olacak. Belki şimdilerde bu başkanlık sisteminin tam anlamıyla bizlere neler getirdiğini anlayamayabiliriz, ama inanın ki Allah uzun ömür verirse 16 Nisan’da kabul edilen yeni sistemin birkaç yıl sonra ne kadar doğru ve anlamlı olduğunu hep birlikte göreceğiz” şeklinde konuştu.

“KÜSKÜNLÜKLERİ
BİR KENARA
BIRAKACAĞIZ”

Küskünlükleri ve dargınlıkları bir kenara bırakacaklarını belirten Kurtulmuş, “O şunu söyledi, bu bunu söyledi, bunların hepsini bir kenara bırakacağız. Büyük Türkiye ideallerine inananların yeniden büyük güçlü Türkiye ideallerine inanların hep beraber bir araya getireceğiz ve yürüyüşümüzü inşallah çok sağlam bir şekilde gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

ORTADOĞU

“Allah’ın izniyle Türkiye, çevresinde Suriye ve Irak başta olmak üzere bütün bu karışıklıklarda da barışı sağlayacak inisiyatifi elinden gelen bütün gücü ortaya koyacaktır” diyen Kurtulmuş, “Bakın çatışmasızlık alanlarının ortaya konulması bir günde gündeme gelmiş bir teklif değildir. Hazırlığı yapılarak Türkiye’nin özellikle Suriye’nin belirli bölgelerinde Rusya ve İran ile birlikte Astana sürecinin garantörlüğünün bir gereği olarak ortaya çıkmış bir süreçtir. Ümit ediyoruz ki bu süreci bozmak isteyen bazı çevreler sahadaki oyunu bozmazlar ve Suriye’de barışı sağlamış oluruz. Türkiye bundan sonrada uluslararası ilişkilerde de daha düzgün daha güçlü dışarıdan Türkiye’ye karşı yan gözlerle bakanların bir şekilde hizaya geldiği şekilde bu ilişkileri de sürdürecektir. İnşallah biz demokrasimizi güçlendirdikçe millet ile devletin arasındaki bağı güçlendirdikçe, siyasette sözün ve kararın yegane sahibi olan milleti güçlendirdikçe, kazanımlarımızı yaptıkça, milletin önünü açtıkça milletin sözünü kuvvetlendirdikçe Allah’ın izniyle Türkiye çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir” dedi.

“REHAVETE KAPILMAK YOK”

Teşkilat üyelerine seslenen Kurtulmuş, şunları söyledi:
“Nasılsa Cumhurbaşkanlık sistemini de geçirdik diye rehavete kapılmak yok. Bu mücadele birkaç günde gelinen nokta olmadığı gibi birkaç yıl içerisinde bitecek bir nokta değil. Bu topraklarda Allah nasip ederse kıyamete kadar sürecek olan bir mücadeledir. Bu bir medeniyet kavgasıdır. Bu bir medeniyetin yeniden ihya ve inşa edilmesi mücadelesidir. Bunun için gayret edeceğiz. Siyaseti daha güçlü hale getireceğiz. Bunun yolu da partimizin ve teşkilatlarımızın daha güçlü hale gelmesidir. Teşkilat çalışmaları, siyasi çalışmaların en önemli noktasıdır. Eğer o takip edilen zihniyetle o mahalle başkanları toplantısı yapılmasaydı muhtemelen Cumhurbaşkanımız, 27 Mart 1994 seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı olamazdı. Bizim geleneğimiz, bizim siyaset anlayışımız arkasını başkalarına yaslayarak siyaset yapma anlayışı değildir. Bizim yaslandığımız tek yer milletin gönlüdür, milletin zihnidir.”

KASTAMONU

Kastamonu’dan Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine yüzde 65 oranında destek geldiğini hatırlatan Kurtulmuş, “Bu destek, 2019 yılında aşağıya düşmeyecek daha da yukarı çıkacaktır. Kesinlikle bu oranın altına inmek yok. Ankara’dan Kastamonu’ya gelirken 5 kilometre uzunluğundan Ilgaz Tünelini geçtik. Bu tünel için herkes hayal diyordu. Kastamonu Havalimanı açılamaz, hayal deniliyordu. Ama biz, havalimanını bitirdik ve hizmete açtık. Ama biz yaptık. Kastamonu Üniversitesi bu şehirde yoktu. Biz, 2006 yılında Kastamonu Üniversitesini kurduk ve şu anda 27 bin öğrencisi bulunuyor. 2000’li yıllarda bu şehre üniversite açılacak denilseydi size gülerlerdi. İnebolu Limanı ile İnebolu Yolunun ihalesini gerçekleştirdik inşallah yakın zamanda bu ihalelerinde bittiğini Allah ömür verirse hep birlikte inşallah göreceğiz. Yatırımlarımız ve hizmetlerimiz artarak devam edecek” dedi. (İHA)
DİĞER KONUŞMALAR
AK Parti Genişletilmiş İl Danışma Kurulu Toplantısında Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş’un yanı sıra sırasıyla İl Başkanı Halil Uluay, Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile milletvekilleri Murat Demir, Metin Çelik ve Hakkı Köylü de birer konuşma yaptı.
ULUAY
Açılış konuşmasını yapan Av. Halil Uluay, şunları söyledi:
“Kastamonu, Kurtuluş Savaşı’nda İnebolu Limanı’na gelen cephaneleri Ankara üzerinden cepheye taşıyarak kutlu bir görev icra etmiştir Çanakkale başta olmak üzere, tüm cephelerde evlatları savaşmış, işgal görmediği halde en çok şehit veren iller arasındadır.15 Temmuz gecesinde sayın Başbakanımızı Ilgaz Tüneli’nde korumuştur. 15 Temmuz girişi, Çanakkale gibi tüm dünyanın şer güçlerinin birleşip üzerimize geldiği Haçlı operasyonudur. Ancak hedef sadece vatan değildir. 15 Temmuz’da bir taşla iki kuş vurmaya bırakın, adeta kuş katliamı yapmayı hedeflemişlerdir. 15 Temmuz başarılı olsaydı diyolog eksenli, sapık ipleri dünyanın şer güçlerin elinde olan yeni bir mezhep ihdas edilecekti. Bu şer güçler FETÖ mensuplarını Müslümanların yaşadığı 100’den fazla ülkede Osmanlı torunları olarak tanıtıp teşkilatlandırmışlardır. FETÖ’yü besleyip büyüten, sapık bir İslam mezhebi çıkarmayı hedefleyenlerdir. 15 Temmuz gecesi Canab-ı Hak dinini korudu, dinini bizlerin eli ile korudu. 15 Temmuz girişimden sonra gerçekleştirdiğimiz referandumda alınan sonuç en az 15 Temmuz girişimin püskürtülmesi kadar önemlidir. 16 Nisan referandumu ile anayasa halk tarafından değiştirilmiştir. 15 Temmuz’da millet kurucu iradeyi eline almış16 Nisan’da da kurucu iradenin kendisinde olduğunu göstermiştir.”
BABAŞ
“Teşkilatımız referandum sürecinde en küçük biriminden en büyük birimine kadar herkese ulaşmaya çalıştı. Yüzde 65’lik bir oyla Kastamonu var olduğunu gösterdi. Türkiye’de ciddi bir oy alınmıştır. Biz dünyaya demokrasi dersi verdik” diyen Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Belediye olarak 249 projelerinin olduğunu belirtip, “Yer altından yer üstüne projelere imza attık. Sosyal projeler konusunda Türkiye’de çok iddalıyız” dedi ve il genelindeki büyük projelerin de Kastamonu’yu ileriye götüreceğini söyledi. Babaş, Kurtulmuş’u 19 Mayıs’ta açılacak Ahşap Fuarı’na davet etti.
DEMİR
Milletvekili Murat Demir, “Referandum sürecinde ülkemizin geleceğe emin adımlarla yürümesinde geleceğe umutla bakmasında, tüm dünyaya büyük bir ülke olduğumuzu gösterdiğinden dolayı herkese teşekkür ediyorum” diye başladığı konuşmasını, salonun yeterince dolu olmayışına eleştiride bulunarak şöyle sürdürdü:
“Önümüzde kongremiz var. Kurucu Başkanımızın partimize katılması inşallah 21 Mayıs’ta da Genel Başkan olarak partimizin başına geçtikten sonra teşkilatlar 2019’a çok daha güçlü yürümemizi sağlayacak. Bugüne kadar büyük işler başardık. AK Parti teşkilatının hedefi 2019. Cumhurbaşkanımızı, başkan yapmamız için hiç bir mazeret üretmeden hedefleri bugün itibariyle başlatmalıyız. Bir kez daha Kastamonulu olmaktan gurur duydum. Türkiye genelinin yüzde 15 üzerine çıkarak ve oylarını arttırarak Cumhurbaşkanımızı ve bizleri mahçup etmedi. Dünyanın bizim ülkemiz üzerinde kurduğu tuzakları tamamen bitirmek için 2019 sürecinde belediyemiz, teşkilatımız ve AK Parti üyeleri işe daha da sıkı sarılacaktır. Dünyada yapılmaması için uğraş veren şer güçlerin son direnişlerini bitirip Cumhurbaşkanımızı, bu ülkenin başında başkan olarak göreceğiz. 2019 yılında Kastamonu’nun oy oranını 15 puan da üstüne koyarak güçlü olarak yoluna devam edeceğin kuşkum yok. Bir sonraki İl Dayanışma Toplantılarında salonun tıka basa dolması gerektiğine inanıyorum.”
ÇELİK
Milletvekili Metin Çelik de, “Türkiye’nin önünü açacak istikrar ve güven ortamını kalıcı hale getirecek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemine verilen destekler için teşekkür ediyorum. 2002’de yüzde 31 ile başladık ve Türkiye ortalamasının 3 puan gerisinde başlamıştık. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde 100 yıllık, 50 yıllık beklentilerimiz bir bir hayata geçmesi Kastamonulu hemşerilerimizin Cumhurbaşkanına olan güvenin arttırmıştır. 2007, 2011 seçimleriyel oy oranları yüzde 49’a yüzde 56’a ulaşmıştır. Cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 66’a ulaşmış, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 60’lık bir sonuçla 3 milletvekilliğinin 3’ü de partimizin olmuştur. 16 Nisan’daki referandum da yüzde 65’lik oyla devam etmiştir. Ne kadar teşekkür etsek az. Teşekkürlerin en büyüğü Cumhurbaşkanımıza, Başbakanımızadır. Hedefimiz kongrelerden sonra yerel seçimler ve genel seçimlerdir.” dedi.
KÖYLÜ
Milletvekili Hakkı Köylü ise, “Geçtiğimiz günlerde güzel bir referandum yapıldı ve Kastamonu Türkiye ortalamasının çok üzerinde bir oy aldı. Tüm teşkilatlarımızın hissesi vardı. MHP’nin de desteği ile yüzde 65 oy aldık. Eksiklerimiz oldu mu, hatalarımız var mı? Başka daha neler yapabilirdik. Bazı ilçe merkezlerinde bir miktar düşük oy aldık. Bunların sebeplerini sonuçlarını tartışarak, bundan sonra ki seçimlerde daha iyi bir sonuç almak için birlikte çalışacağız” dedi.
Köylü konuşmasının devamında, spor sayfalarımızda ayrıntıları yer alan gençlik ve spor ile ilgili düşüncelerini dile getirdi.