Depreme karşı eğitim seferberliği

  • Hedef 200 binin üzerinde kişiye ulaşmak

İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından düzenlenen bilgilendirme toplantısında konuşan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan,“Eğitimlerle vatandaşlarımızı bilinçlendirerek, afetlerde oluşacak zararı en aza indirmek amaçlanmaktadır” dedi ve hedeflenen sayının 200 binin üzerinde olduğunu açıkladı.

 İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğü tarafından 2021 yılı Afet Eğitim Yılı ve Deprem Haftası nedeniyle düzenlenen sunum ve bilgilendirme toplantısı dün yapıldı.

Toplantıya katılan Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, 2021 yılının İçişleri Bakanlığı tarafından Türkiye Afet Eğitim Yılı ilan edildiğini hatırlatarak başladığı konuşmasında, amacın halkı bu konuda bilinçlendirerek afetlerde oluşacak zararı en aza indirmek olduğunu belirtti ve şunları söyledi:

“Bu kapsamda il merkezinde ve 19 ilçemizde AFAD Farkındalık Eğitimleri verilmeye başlanmıştır. Yıl boyunca sürecek olan eğitimlerde muhtarlarımız, vatandaşlarımız, öğrenci velilerimiz, özel güvenlik görevlileri, site sakinleri ile yöneticileri, belediye çalışanları, gençlik liderleri, gönüllüler, meslek grupları, STK temsilcileri, medya temsilcileri geniş bir gruba ulaşılmaya çalışılacaktır. İlimizde de hedef grubumuz merkez ve ilçelerle birlikte 200 bin kişinin üzerindedir. Eğitimlerle vatandaşlarımızı bilinçlendirerek, afetlerde oluşacak zararı en aza indirmek amaçlanmaktadır. Eğitim içeriği olarak afet ve tehlike kavramı, ilimizde yaşanması muhtemel afetler, afet türlerine göre afet öncesi alınması gereken tedbirler, deprem, yangın, sel, taşkın, heyelan, çığ sırasında yapılması gerekenler, afet ve acil durum sonrasında yapılması gerekenler, AFAD gönüllüğü, toplanma alanları gibi konular belirlenmiştir. Ülkemizde her yıl Mart ayının ilk haftası deprem bilincinin oluşturulması ve depremlere karşı hazırlıklı olunması amacıyla Deprem Haftası olarak kutlanmaktadır. Hafta boyunca yapılacak faaliyetlerle toplumda önlem alma ve zarar azaltma kültürünün geliştirilmesi ile afet hazırlığı hakkındaki duyarlılığın sağlanması amaçlanmaktadır. İlimizde yaşadığımız son depremde herkes o paniği hissetti. Deprem yaşamın gerçeği. Onun için deprem olsa bile can ve mal kayıplarının en az düzeyde olması tek amacımızdır” dedi.

Konuşmaların ardından AFAD Müdahale Şube Müdürü Dr. Suat Tüfekci “Afetsellik” konusunda, AFAD Arama ve Kurtarma Teknisyeni Remzi Yeşilçimen de “Birey ve Aileler için Afet Bilinci Eğitimi” konusunda sunumlu sunumda bulundular.

Cengiz MUHZİROĞLU