‘Detaylı rapor’ direktifi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu’ya kazandırdıkları yatırımlardan bahsederken, Başkan Babaş’tan, vatandaşlardan gelen istekleri de dikkate alarakKastamonu’yla ilgili detaylı bir rapor hazırlayıp, talepleri kendisine bizzat iletmesini istedi.

Kastamonu’nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesine de değinen Cumhurbaşkanı- bu vesileyle şehirde çok sayıda kültür faaliyeti gerçekleştirileceğini ve pek çok kalıcı yatırımın yapılacağını ifade etti.

Tarihi konakların Belediye imkanlarıyla ayağa kaldırılmaya çalışıldığına işaret eden Erdoğan, “Kastamonu’nun zenginleri şöyle ellerini o sıcak ceplerine bir atıversin de, o tarihi konaklardan satın alıp, restore etsinler” dedi.

16 Nisan halk oylamasında yüzde 65 ile Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine “evet” dedikleri için Kastamonululara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu’nun, bu duruşuyla Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesine bir kez daha sahip çıktığını söyledi.

 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin il başkanlığı kongresinde Atatürk Spor Salonu’ndaki konuşmasında, coşkulu partililerine “Bu salon size artık küçük gelmiyor mu” sorusunu yöneltti. Bunun ardından Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a dönerek ‘spor salonunun durumunu soran” Cumhurbaşkanı Erdoğan, Belediye Başkanı Babaş’tan salonun bir yıl sonra hizmete gireceğini öğrendi. Ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü tarafından 4 bin kişilik kapalı spor salonunun bir yıl sonra hizmete gireceğini kaydetti.

Konuşmasına devam eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, millete hizmet aşkıyla gece gündüz demeden çalışmaya devam ettiklerini belirterek, “Kastamonu, bunun kıymetini çok iyi bilir. Geçtiğimiz 15 yılda Kastamonu’ya 15 milyar liranın üzerinde yatırım yaptık” dedi.

Kastamonu’ya çok sevdiklerini ve bundan sonrada yatırımların devam edeceğini açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle konuştu:

“Kastamonu’yu yılların özlemi olan üniversitesine biz kavuşturduk. Sadece bununla kalmadık, 23 bini aşan öğrenci sayısıyla yurtlarıyla spor salonlarıyla tüm imkanlarıyla üniversitemizi bölgenin parlayan yıldızı haline getirdik. Şehrimize 400 yataklı bir devlet hastanesi, ayrıca ilçelerimize 4 hastane kazandırdık. Ulaşımda bölünmüş yol uzunluğunu, bu bile çok enteresan, geldiğimizde 47 kilometreydi. Şimdi bunu 328 kilometreye çıkardık. Ilgaz Dağı’nın aşılması çilesini sona erdirmek için Kastamonu’ya ulaşımda bir devrim olan 15 Temmuz İstiklal Tüneli’ni ve bağlantı yollarını biz kazandırdık. Dağları deldik, Ferhat olduk, Şirin’e kavuştuk.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, inşa edilen çok sayıda köprüyle Kastamonu sınırlarındaki ulaşımı büyük ölçüde rahatlattıklarını da belirterek, “İnebolu yolundaki çalışmalar devam ediyor. Proje  2020 yılına kadar tamamen bitirilecek. Çankırı yolu da aynı tarihte tamamlanacak. Kastamonu’da adı var, kendi yok bir havalimanı mevcuttu. Ben o haliyle helikopterle indim de onun için söylüyorum. Pisti, terminali ve yollarıyla modern bir havalimanını Kastamonu’ya kazandırdık. Geçen yıl Kastamonu Havalimanı’nı kullanan yolcu sayısı 108 bini buldu”

Bu sırada salondaki bir grup kadının, “Tosya yol istiyor” sloganına Erdoğan, “Tosya’ya yol yapmayacağız da nereye yapacağız?” şeklinde karşılık verdi.

Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş ile şehrin daha da güzel olmaya başladığını söyleyen Erdoğan, Kastamonu’ya Başbakanlık Toplu Konut İdaresiBaşkanlığı (TOKİ) kanalıyla 2 bin konutun yapımının tamamlandığını ve bin 300 konutun inşasının sürdüğünü kaydetti.

İnşa edilen barajlar, sulama tesisleri, dikilen fidanlarla Kastamonu’nun ormanlarına, sularına bereket kattıklarını söyleyen Erdoğan, Kastamonu’nun 2018 yılı Türk Dünyası Kültür Başkenti ilan edilmesine değinerek, bu vesileyle şehirde çok sayıda kültür faaliyeti gerçekleştirileceğini ve pek çok kalıcı yatırımın yapılacağını ifade etti.

Bu hizmet ve yatırımları önümüzdeki dönem kesintisiz sürdüreceklerini belirten Erdoğan, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaşırken Kastamonu’nun da bundan hak ettiği payı alacağını söyledi.

Erdoğan, “Ancak, Şeyh Şaban-ı Veli Külliyesi’nin çevresindeki o tarihi konaklardan, binalardan lütfen Kastamonu’nun zenginleri şöyle ellerini o sıcak ceplerine atıversin de onlardan satın alıp, restore etsinler. Güzel olur değil mi? Çünkü Kastamonu’ya ve Şeyh Şaban-ı Veli Hazretleri’nin çevresine bunlar yakışmıyor. Sağolsun Belediye Başkanımız Tahsin Babaş orada örnek olarak bir iki düzenlemeye gitti, ama istiyoruz ki bunlar biraz daha artsın. Biz milletimizle birlikte ekonomimizi ve demokrasimizi en ileri seviyeye ulaştırmakta kararlıyız. Bu mücadelemizde bize destek veren herkesten Allah razı olsun. Destek vermeyenlerden tek talebimiz, gölge etmesinler başka ihsan istemeyiz.”

16 Nisan halk oylamasında yüzde 65 ile Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemine “evet” dedikleri için Kastamonululara teşekkür eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kastamonu’nun, bu duruşuyla Türkiye’nin istiklal ve istikbal mücadelesine bir kez daha sahip çıktığını söyledi.