DKMP’nin yeni rotası Nalbantoğlu Kanyonu

  • Yürüyüş yolu, ahşap köprü ve gözetleme kulesi yapılacak

Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde son yıllarda yaptığı çalışmalarla adından söz ettiren Doğa Koruma ve Milli Parklar 10. Bölge Müdürlüğü’nün yeni çalışması Azdavay Nalbantoğlu Kanyonu’nda olacak.

Azdavay’da Cam Teras, Pınarbaşı’nda Horma Kanyonu yürüyüş yolu, Ilıca Şelalesi yürüyüş yolu, Ilgarini mağarası yürüyüş yolu gibi çok güzel projeleri hayata geçiren ve bu çalışmalar neticesinde bölgeye binlerce turistin akın etmesine katkı sağlayan DKMP 10.Bölge Müdürlüğü, yine Küre Dağları Milli Parkı sınırları içerisinde Azdavay Nalbantoğlu Kanyonu’na da Yürüyüş Yolu, Ahşap Köprü ve Gözetleme Kulesi yapıyor.

Projenin yapım çalışmaları başlarken, Bölge Müdürü Hasan Başyiğit, Milli Park Müdürü Ali Bozkurt bölgede incelemelerde bulundu ve yüklenici firma yetkililerinden çalışmalar hakkında bilgi aldı.

NALBANTOĞLU KANYONU

Azdavay Kayabaşı Köyü Nalbantoğlu Mahallesi ile Pınarbaşı Ilıca Köyü arasında yer alıyor. Çatak kanyonunun devamı sayılabilecek kanyon yaklaşık 6 kilometre uzunluğundadır. Kanyonun yarısı doğal göletlerden oluşmaktadır. Kanyon içinde geçilebilir 6 kilometrelik alan yüzerek veya bot ile geçilebilmektedir. İçerisinde tabiattan harika görüntüleri barındıran kanyonun geçilmesi çok zor olmamakla birlikte teçhizatsız denenmemelidir.