DMKİ’den İstanbul’da 10 Aralık etkinliği

Anadolu’nun işgaline karşı 3 bin kadının katılımıyla 10 Aralık 1919’da Kastamonu’da gerçekleştirilen ülkemizdeki ilk kadın mitinginin 102.Yıldönümü, Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ) tarafından Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek etkinlikle anılacak.

10 Aralık 1919 tarihinde  gerçekleştirilen ve kaynaklarda ülkemizin ilk kadın mitingi olarak yer alan “Kastamonu Kadın Mitingi” her yıl kentte düzenlenen etkinliklerle anılıyor. Kastamonu ve çevresinin doğal, kültürel ve tarihsel mirasını yaşatmak için yerelden evrensele köprü kurarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmak amacıyla çoğunluğu İstanbul’da yaşayan bir grup Kastamonulu aydının 2017 yılında bir araya gelmesiyle oluşan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi de (DMKİ) son yıllarda bu etkinlikleri İstanbul’a da taşıyarak yakın tarihimizin bu önemli olayını tüm Türkiye ile paylaşıyor.

Kastamonu Kadın Mitingi’nin 102. yılı anısına, 10 Aralık 2021 Cuma akşamı saat 19.00’da Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek etkinlik kapsamında Prof. Dr. Sakine Esen Eruz tarafından “20. Yüzyılda Batı’da ve Türkiye’de Kadın Hakları ve Kastamonulu Kadınlar” konulu bir konferans verilecek. Tiyatro sanatçısı Tülay Günal’ın sunumuyla gerçekleştirilecek program kapsamında Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100.yılı onuruna Oğuzhan Balcı tarafından bestelenen “Ilgaz’dan” adlı senfonik eser dinlenecek ve tarihi belgesel izlenecek. Kastamonu’nun yetiştirdiğiOrhan Şaik Gökyay, Rıfat Ilgaz, Oğuz Atay gibi şair ve yazarların da anılacağı etkinlik, TRT ve İTÜ Türk Müziği Devlet Konservatuarı sanatçılarının dinletisiyle tamamlanacak.

 10 Aralık 1919’da ne olmuştu?

Atatürk’ün başlattığı kurtuluş mücadelesiyle birlikte Kastamonu’da kurulan Müdafaa-i Hukuk Cemiyeti Kadınlar Kolu 10 Aralık 1919 günü bir miting düzenledi. Kız Öğretmen Okulu bahçesinde bir araya gelen 3 binden fazla kadın, Anadolu’nun işgalini protesto etti. Düzenleme Komitesi Başkanı Zekiye Hanım, Kız Öğretmen Okulu Müdiresi Hikmet Hanım ile yardımcısı İclal Hanım ve Fırka Kumandanı Miralay Osman Bey’in kızı Refika Hn yaptıkları konuşmalarla duygularını dile getirdiler. Daha sonra kadınlar, İngiltere Kraliçesi, ABD ve Fransa Başkanlarının eşlerine çektikleri telgraflarla Anadolu’daki işgalin durdurulmasını talep etti. Basında da yer alan bu eylem, ilk Türk kadın mitingi olarak milli mücadele tarihimize geçti.

Milli mücadelemizin aynı zamanda kadınlarımız tarafından yazılan bir kahramanlık hikayesi olduğunu hatırlatan DMKİ Dönem Başkanı Ender Yılmaz, tarihimizin önemli köşe taşlarından biri olan 10 Aralık eyleminin ve Kastamonu’nun ülkemize armağan ettiği değerlerin tüm Türkiye tarafından daha iyi bilinmesi ve tarihimizde hak ettiği yeri almasını sağlamak için bu tür anma etkinliklerini yalnız Kastamonu’da değil, Kastamonu dışında da düzenleyerek yerelden ulusala bir köprü kurma amacında olduklarını ve 10 Aralık 2021 Cuma akşamı 19.00’da Sarıyer Belediyesi Boğaziçi Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenecek etkinliğe tüm İstanbulluları beklediklerini söyledi.