“DOĞRU İSİM” DEDİRTTİ

• Karşılama töreninde yaptığı konuşmayla Kastamonululara ilk mesajını veren Vali Yaşar Karadeniz, sıcaklığı, samimiyeti, gerçekçiliği ve bilgisiyle “doğru isim” olduğu izlenimi yarattı, ilk günden gönüllere girmeyi başardı.

• Kastamonu’ya geçici görevlendirmeyle geldiğini hatırlatan Karadeniz, “Geliş ve gönderiliş amacım çok olağanüstü bir gelişme oldu. Burada bir süre sizlerle birlikte Kastamonu’ya hizmet etmek amacıyla gönderildim. Kararname çıkıncaya kadar hiçbir şey kesin değildir. Buraya uygun, buranın yapısına uygun doğru projelerle yol aldığımız sürece ben inanıyorum ki hep birlikte güzel işler yapacağız. Yeter ki omuz omuza verelim, birlikte hareket edelim” dedi.
20170302_162358Vali Yaşar Karadeniz dün görevine başladı. Karadeniz için Valilik hizmetine devam ettiği Defterdarlık Binası önünde karşılama töreni düzenlendi..
Vali Karadeniz burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Beni böylesine büyük bir kalabalıkla karşılayarak mahçup ettiniz. Hepinize katılımlarınızdan dolayı ayrı ayrı teşekkür ediyorum, buradaki bu kalabalık bundan sonra birlikte güzel işler yapacağımızın da inşallah göstergesi olacaktır.
Ben İstanbul’dan buraya gelirken İstanbul’daki hemşehrilerinizin de selamlarını getirdim, onların selamları ile geldim, onu da buradan belirteyim.
Görev yaptığım Gaziosmanpaşa’da en çok seçmeni olan il de Kastamonu, bir önceki Belediye Başkanımız da Kastamonulu idi. Orada üç yıl çalıştığım süre içersinde birçok hemşehrinizle dost olduk, arkadaş olduk, onun için sizlere çok fazla yabancı değilim, onu da belirteyim.
Yine sizlere çok yabancı değilim, çünkü ben sizlere memleket olarak çok yakın bir ildenim. Samsunluyum, Samsun’un iç kesiminde olan Kavak ilçesindenim, oranın insan yapısı ile kültürü ile burası arasında hemen hemen hiçbir fark yok ve şunu da belirtmeliyim ki, bana aktarıldığı kadarıyla – sabahleyin İçişleri Bakanlığımıza uğradım- Kastamonu’nun gerçekten hizmet anlamında çok şeye ihtiyacı var. Bana aktarılan konu bu ve hep birlikte inşallah bu yapılacak hizmetleri birlikte gerçekleştireceğiz.
Bizler öncekilerin yürütmüş olduğu nöbeti onlardan devralarak inşallah bayrağı daha da ileriye taşıyacağız. Ancak bunu yapabilmek için bazı konularda anlayış değişikliğine gitmemiz gerekiyor. Şöyle ki, burada öğrendiğim kadarıyla ‘eğer İstanbul’a taşınmazsan bazı ilçelerimizde kız bile vermiyorlar’ deniliyor; doğru mu bilmiyorum. Bu konuda ‘doğru’ diyen de var, ‘yanlış’ diyen de var. Demek ki bazısı veriyor, bazısı vermiyor, o şekilde kabul edelim o zaman.
İstanbul gerçekten parası olana, mali durumu iyi olana güzel bir şehir. Eğer bir insan orada asgari ücretle çalışacaksa, orada değil bence burada kalmayı tercih etmelidir ve burada o şekilde iş imkanı bulabiliyorsa eğer burada o insan daha mutlu olacağını, daha verimli olacağını, çoluk çocuğunun da onlarla birlikte daha güzel bir hayat yaşayacağını bilmesi gerekir. Biz orada toprak kokusuna hasrettik, biz orada her şeyden önce yeşile hasrettik ve güzel bir memleketiniz var, bu memleketin kıymetini bilelim.
Tabi arazinin engebeli olması biraz size dezevantaj gibi görünüyor, eğer bu doğru olsaydı sanırım İsviçre ve Avusturya dünyanın en geri ülkeleri olması gerekirdi. O zaman başka bir eksiğimiz var demektir. Buraya uygun, buranın yapısına uygun doğru projelerle yol aldığımız sürece ben inanıyorum ki hep birlikte güzel işler yapacağız. Yeter ki omuz omuza verelim, birlikte hareket edelim. Ufak tefek konular olabilir, herkesin arasında zaman zaman olmuştur da, zaten bizi yaradan Yüce Mevlam isteseydi hepimizi tornadan çıkmış gibi tek elden yaratırdı. Ama hepimizi farklı farklı yaratmış, çünkü ben farklı düşüneceğim, benim yanımdaki çalışma arkadaşımın farklı bir fikri olacak, diğerinin farklı bir yaklaşımı olacak… Bunları yan yana getireceğiz ve bundan güzel bir ürün, güzel bir meyve ortaya çıkartacağız. Dünyanın güzelliği de sanırım burada. Ben tekrar göstermiş olduğunuz bu zahmetten dolayı hepinize tekrar teşekkür ediyorum.
Buraya gelişim ile merakı olan varsa ona da kısaca bahsetmek istiyorum. İki gün öncesine kadar benim bu konudan hiç bir bilgim ve haberim yoktu. Bundan da hepiniz emin olabilirsiniz. Hatta salı günü saat 17.30’da oradaki daire müdürü arkadaşlarımızla toplandık, Hükümet Konağı’nı yıkıp yeni bir Hükümet Konağı yapma çalışmamız vardı. Bu arada daireleri nereye ne şekilde taşıyacağız, bunu nasıl yapacağımıza karar veriyorduk ve o sırada bana bu şekilde Kastamonu’ya hemen gitmem gerektiği konusunda bir haber geldi. Tabi bu geçici bir görevlendirme, ama kararname çıkıncaya kadar hiç birşey kesin değildir, bunu da hepimiz bilelim. Ama geliş ve gönderiliş amacım çok olağanüstü bir gelişme oldu, bir olumsuzluk olmazsa burada bir süre sizlerle birlikte Kastamonu’ya hizmet etmek amacıyla gönderildim.
Hepinize saygılarımı sunuyor, hayırlı günler diliyorum, sağolun, varolun.”