“Doktor açığı acilen giderilmeli”

Kastamonu’dan başka illere ortalama olarak günde 67, ayda 2 bin hasta sevki gerçekleştiğine dikkat çeken CHP Milletvekili Hasan Baltacı, Meclis’te yaptığı konuşmada  bu durumu “iktidarın Kastamonululara değer vermediğinin itirafı” olarak yorumladı ve  “Kastamonu, kaderine terk edilemeyecek kadar değerlidir. Kastamonu’nun hastane ve doktor açığı acilen giderilmelidir” dedi.

 

CHP Kastamonu Milletvekili Hasan Baltacı, Kastamonu’da sağlık alanındaki yaşanan sorunların temelinde yattığını belirttiği doktor yetersizliği konusunu Meclis’te bir kez daha dile getirdi.

Doktor açığı nedeniyle Kastamonuluların birçok branşta aylar sonrasına tedavi sırası alabildiğini, zamanında tedavi olması gereken hastaların ise cebindeki üç kuruşu sevk yollarında harcamak zorunda kaldığını belirten Milletvekili Baltacı, Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kastamonu’dan ayda ortalama 2 bin 11, günde ise ortalama 67 hastanın il dışına sevk edildiğini söyledi.

AKP Karabük Milletvekili Niyazi Güneş’in geçtiğimiz günlerde kamuoyuna yansıyan açıklamalarının Kastamonuluların Kastamonu’da tedavi olamadıkları için başta Karabük ve Ankara olmak üzere başka şehirlere gitmek zorunda kaldıklarının en önemli ispatı olduğunu dile getiren Milletvekili Baltacı, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya Kastamonu’nun hastane ve doktor ihtiyacının acilen karşılanması çağrısında bulundu.

Milletvekili Baltacı Meclis’te yaptığı konuşmada şunları söyledi:

“Sağlık Bakanlığı verilerine göre Kastamonu’da ayda ortalama 2 bin 11, günde ise ortalama 67 hasta il dışına sevk edilmektedir. Sevk edilen illerin başında da Karabük ve Ankara gelmektedir. Geçtiğimiz günlerde, AKP Karabük Milletvekili Niyazi Güneş bir açıklama yapmış, Kastamonu’dan gelen hastalar nedeniyle Karabüklülerin mağdur olduğunu ve yeni bir hastane çalışması başlattıklarını kamuoyuyla paylaşmıştır. Bu açıklama, hastane ve doktor yetersizliği nedeniyle aylar sonrasına tedavi sırası alabilen, bu seçeneği tercih etmemesi hâlinde cebindeki 3 kuruşu sevk yollarında harcamaya mahkûm bırakılan Kastamonululara AKP’nin değer vermediğinin itirafıdır. Kastamonu kaderine terk edilemeyecek kadar değerlidir. Kastamonu’nun hastane ve doktor açığı acilen giderilmelidir.”