Dünya Engelliler Günü’nde ENGELSİZ YÜRÜYÜŞ

Dernek Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu’ndan iki net çağrı:

“Engelli Yaşam Merkezi için mutlaka somut adımlar atılmalıdır. Aile Sosyal Politikalar Müdürlüğümüz artık bizleri oyalamamalı ve bu konuda neler yaptığını kamuoyuna açıklamalıdır.”

“Dernek binası yıkılacağı için, ivedi bir şekilde Derneklerimize yer temin edilmelidir. Bu Konuda Belediye Başkanlığımızın taleplerimize en kısa zamanda çözüm bulacağına inanıyor, bizleri ortada bırakmayacaklarına inanıyoruz.”

 

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında düzenlenen”Engelsiz Kastamonu Yürüyüşü” Cevizli Park’tan Cumhuriyet Meydanına kadar engelliler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirildi.

Kastamonu Engelliler Platformu tarafından düzenlenen yürüyüşe Vali Yaşar Karadeniz’in eşi Zehra Karadeniz, Garnizon Komutanı Personel Albay Gamze Aydoğdu, Vali Yardımcısı Ünal Kılıçarslan, eski Milletvekili Mehmet Yıldırım, Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Yurt, AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü,İYİ Parti İl Başkanı Mehmet Çıvgın, Kent Konseyi Başkanı Ahmet Zafer Ergün, Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu,Kurum Müdürleri, STK ve Sendika Başkanları, üniversite öğrencileri ile engelli vatandaşlar katıldı.

Atatürk ve Şehit Şerife Bacı Anıtı önüne Türkiye Sakatlar Derneği, Kastamonu Görme Engelliler Derneği ve Özel Bireyler ve Aileleri Dayanışma Derneği tarafından çelenk sunuldu.

Program sonunda Cumhuriyet Meydanı’ndaki etkinliğe katılan Vali Yaşar Karadeniz katılımcılara protokol üyeleri ile pilav ve ayran dağıttı.

Serhat Yolasığmazoğlu

3 Aralık Dünya Engelliler Günü kapsamında yapılan yürüyüş sonrasında  Kastamonu Engelliler Platformu kurucuları adına  adına Türkiye Sakatlar Derneği, Türkiye Sakatlar Derneği Kastamonu Şube Başkanı Serhat Yolasığmazoğlu konuşma yaptı.

“3 Aralık Dünya Engelliler günü bir kutlama değil, esasında bir muhasebe günüdür. HiçbirEngelli arkadaşımız Engelini isteyerek edinmedi, çarşıdan pazardan beğenerek, seçerek satın almadı. Bizler istesek de istemesek de hayatımızı, Engelli uzuvlarımızla yaşamak zorundayız. Engellilerin sosyalyaşamın içinde var olabilmesi için bazı önlemleralınmalı ve Engelliler sosyal yaşamın içine kazandırılmalıdır” diyen Yolasığmazoğlu sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün en önemli meselemiz olan erişilebilirlik için Aklen, vicdanen ve mantık çerçevesinde muhasebe yapmalıyız. Engelliler için caddede, sokakta, bankalarda, Alışverişmerkezlerinde, Eğlence merkezlerinde, kamu binalarında ve sosyal yaşam alanlarının tümündeönlemler alınmış mı, alınmamış mı, bunu vicdan tartısında tartmalıyız. Erişebilirlik hukuki bir hakolduğu halde, uygulanmıyor ve çözüm üretilmiyorsa bu terazi şaşmış durumdadır. Bunun takibiniyapan kurumlar görevlerini yapmamaktadır. Değerli katılımcılar, Engelli sorunları sadece Engelliyiilgilendirmez, sadece bizim sorunumuz değil, sizlerinde sorunudur. Her sağlam insanın bir Engelliadayı olduğunu unutmamalıyız. Bugün sağlam iken, Erişebilirlik önlemleri alınmamış yapıları sizlerkullanabiliyorsunuz, bizler kullanamıyoruz. Yarın çok geç olmadan, bu konuda bizlere destek verin busorunları beraberce aşıp, Engellileri sosyal yaşama kazandıralım.

Bizler göremiyoruz, bizler duyamıyoruz, bizler işitemiyoruz, bizleryürüyemiyoruz, bizlerin zihinleri anlayamıyor veya anlatamıyor. Bizler Engelliyiz sizlerden biraz farklıyız, uzuvlarımız ya eksik ya da fazla, ama yine de insanız; insanca yaşamak istiyoruz. Engelliuzuvlarımız, hayat denilen süreçte sırtlarımızda sizlerden farklı olarak taşıdığımız yüklerimizdir.Bizlerin hayatını çekilir hale getirmek, sizlerin elinde, sizlerin desteği ile biz sıkıntılarımızı aşar ve hayatlarımızı sürdürebiliriz. Yaşadığımız sıkıntıları biraz empati ile anlayabilir ve bizlere destekverebilirsiniz. Sizlerden ilk talebimiz bizim için görmeniz, bizim için duymanız, bizim için konuşmanız,bizim için yürümeniz ve bizim için anlamanız ve topluma bizim için anlatabilmeniz.

Kastamonu’da engel yok diye yıllardırhaykırıyor ve çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmalaryarınlarımız içindir, Engelsiz Kastamonu içindir. Kastamonu Engelliler için yaşanabilir en iyi il olmalı vemücadele mutlaka başarılmalıdır. Engelsiz Kastamonu için tüm idareciler, tüm yerel yönetim birimleriüzerine düşeni yapmalı ve bu konuda adeta seferberlik yürütmelidir. Erişebilirlik sıkıntılarının giderilmesi için başlanan çalışmalar sürdürülmeli ve taviz verilmemelidir. Bunun yanında uzun yıllardır gündemimizde olan Engelli Yaşam Merkezi için mutlaka somut adımlar atılmalıdır. Aile SosyalPolitikalar Müdürlüğümüz artık bizleri oyalamamalı ve bu konuda neler yaptığını kamuoyunaaçıklamalıdır. Engelli yaşam merkezi için arsa bağışlayacak kişiler varken, hala bu konuda en ufak birilerlemenin olmaması Engelliler için ve Engelsiz Kastamonu için çok üzücü bir durumdur. Engellilerin istihdamı konusunda çalışmalar ite kaka yürümekte ve sürüncemeye bırakılmış durumdadır. Kamuda zorunlu yüzde üç oranı halen doldurulmamış ve halen ödenek yok denilerekBakanlığımız bizleri oyalamaktadır. Özel sektörde ise bu oran neredeyse doldurulmuş durumdadır.Burada bizleri en çok üzen Engelli alımlarında, genellikte nitelikli personel istenmekte vebulunmayınca da; Engelli alımına talep yok denilmektedir. Engelli istihdamında nitelik aramaktan vaz geçmeliyiz.

Engellilerin sorunların çözümü ve bu konuda sosyal çalışmalar yürütmeküzere kurulan, derneklerimiz zor dönemlerden geçmektedir. Derneklerimiz yıllardır Devlet yapsın bizisteyelim şeklinde çalışmadı. Bizler çorbaya tuzu koyduk, suyunu koyduk ve malzemeyi bulduk. Döndük kamu yöneticilerine Aşçılığını sen yap, ocağı sen yak, dedik ve bu çorbayı yıllardır içiyor;Engelli sorunlarını beraber aşıyoruz. Ancak Dernek binası yıkılacağı için, ivedi bir şekildeDerneklerimize yer temin edilmelidir. Derneklerimiz Kamuya açık dernek olup, büro hizmetleriverdiğinden bu hizmetler kesintiye uğramadan, Dernek binası temin edilmelidir. Bu Konuda Belediye Başkanlığımızın taleplerimize en kısa zamanda çözüm bulacağına inanıyor, bizleri ortada bırakmayacaklarınainanıyoruz.

Engellilerin sorunlarını elbette bugün mısralarasığdıramaz ve kısa süredeanlatamayız. Ancak bu konuda Yöneticilerden öncelikle empati ve devamında samimiyetbeklediğimizi bilmenizi istiyoruz. Bugün Engelliler için desteklerini esirgemeyen, yüreğinde insansevgisi olan, tüm canlara teşekkür ediyoruz. Can da engel olmaz, yürekte engel olmaz ve sevgi engeltanımaz diyoruz.”