Ecz. Ayşenur Özden adaylığını açıkladı

Kastamonu CHP’de cumartesi günü yapılacak 36’ncı Olağan İl Kongresi öncesi, Hasan Baltacı’nın ardından başkan adaylığını açıklayan ikinci isim Eczacı Ayşenur Özden oldu. Mevcut İl Başkanı Muzaffer Bıyıklı ise henüz bir açıklamada bulunmadı. Bıyıklı da yeniden aday olursa, il kongresi üç adayın yarışına sahne olacak.
CHP İl Başkanlığı binasında dün bir basın toplantısı düzenleyen Aşyenur Özden, 6 Ocak’ta partisinin Kastamonu’da 72 yıl sonraki ilk kadın il başkan adayı olacağını açıkladı.
Kastamonu’da CHP’nin halkla bütünleşmesi için farklı projeler uygulayacaklarını söyleyen Ayşenur Özden, şunları söyledi:
“2018 yılının tüm halkımıza sağlık,mutluluk ve bereket getimesini dilerken 6 ocak’da yapılacak olan olağan kongrede CHP il Başkan adayı olacağımı hepinize bildimek istiyorum. Amacımız Kastamonu’da CHP’sinin halkla bütünleşmesi partimiz içindeki kırgınlık ve dargınlıkları ortadan kaldırarak kardeşçe elele omuz omuza önümüzde bizi bekleyen çok önemli üç seçime hazırlanmaktır. il başkanlığı seçimlerinden hemen sonra hazırlıklara başlayarak il ve ilçe örgütlerimizle birlikte seçim stratejilerimizi uygulamaya koyacağız. Bu konuda kaybetmeye değil kazanmaya endeksli bir plan ve proğram hazırladık. Aynca; nüfusun yansını teşkil eden ancak siyasette yüzde 3 nispetinde görev alan dev bir gücü, kadın gücünü CHP camiasına kazandırmak birincil amaçlarımız arasındadır. Bununla birlikte kadın ve gençlere yönelik üretim sosyal dayanışma planlarımızı tek tek hayata geçirmek istiyoruz. Siyasette uzun soluklu kalabilmek amacıyla tabandan gelecek uygulanabilir bir plan ve proğram içinde CHP’sini yeni bir anlayış ve farklı uygulamalarla çok daha aktif bir hale getireceğiz. Amacımız bu dönem potansiyeli olan ilçelerimizde belediye başkanlıklarım kazanarak Milletvekili çıkarmak olacaktır. Bu konuda CHP camiasına, sizlere bu sözü veriyoruz. Bugün biz ülke kadınları ne yazıkki kadın ve töre cinayetlerinin,çocuk ve kadın tecavüz davalarının hafifletilmiş sebeplerle ortadan kaldırıldığım, hatta kadınların bu konuda suçlandığı ikinci sınıfvatandaş olarak görüldüğünü üzülerek görüyoruz. Maalesef sadece geçtiğimiz ekim ayında 40 kadınımız bu nedenlerle öldürülmüştür. Biz ulu önder Atatürk’ün 1930’lu yıllardan itibaren biz kadınlara açtığı bu yolda erkeklerimizle birlikte eşit şartlarda hiçbir taviz istemeden yürümek, projelerimizi tek tek hayata geçirmek amacındayız. CHP’de görev almanın bizim için büyük bir onur olduğunu da belirtmek isterim. Ülkemiz 15 yıllık AKP ikdidarı döneminde eğitim de, sağlık ta, ekonomi de, tarım da, hayvancılık da, tüm üretim kollarında, dış ilişkilerde, siyasette, sosyal yaşamda yaşanan olumsuzluklar karşısında artık eli kolu bağlı oturmanın vatana ihanetle eşdeğer olduğa inanıyoruz. Bu sebeple yönetim kurulumla birlikte İl Başkanlığı için görev almayı talep ediyoruz. Hep ilkleri yaşamış bir şehir olan Kastamonu’da ilk kadın mitingini 1919 yılında gerçekleştiren ninelerimiz ve Şehit Şerife Bacı’nın yolundan giderek 36’ncı Olağan Kongre’de 72 yıl sonra ilk kadın il başkan adayı olarak haksızlıkların olmadığı, adaletsizliğin meşrulaştırılmadığı, insanca çalışıp üretip eşitçe paylaşmanın, sevginin, hoşgörünün, özgürlüğün ve toplumsal barışın hakim olduğu bir Türkiye yaratmak için Ulu Önder Atatürk’ün iki büyük eserinden biri olarak gördüğü CHP’sinde kardeşçe hep birlikte partimizin Kastamonu il örgütü emrinde yürümek istiyoruz.”
CHP’nin halkla bütünleşmesini nasıl sağlayacağı yönündeki sorusuna da özeleştiri yaparak cevap veren Ayşenur Özden, “İnşaata temelden başlayıp, demirden çimentodan bir bina yapmak istiyoruz. Bu yolun çok zor bir yol olduğunu biliyoruz. Bunun için projeler hazırladık. İlçe, ilçe projelerimiz hazır. Biz özellikle halkın arasına inmeyi istiyoruz. CHP olarak değil insan olarak halkla bütünleşmek istiyoruz. CHP’nin bugüne kadar yaptığı şudur; Biz sadece kendi cenazelerimizin namazlarına gideriz. Biz herkesin cenaze namazına gitmeliyiz. Eğer bize davetiye gönderilirse herkesle beraber o düğüne gitmeliyiz” dedi.
CHP’nin elitlerin partisi olduğu yönünde yanlış bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyleyen Ayşenur Özden, AK Partililer kadar dindar olduklarını söyledi.
Özden, şöyle devam etti:
“Biz bu toplumda yaşayan insanlarız. Bu toplumun örf ve ananeleri neyse biz buna göre yaşamak durumundayız. Bunlardan ayrı değiliz. Komşumuz neyse biz de oyuz aslında. Biz kendimizi elit bir kesim olarak düşünmüyoruz. Özellikle Cumhuriyet Halk Partisi için böyle bir algı yaratılmaya çalışılıyor. Hayır, biz de AK Partililer kadar dindarız. Onlar kadar orucumuzu tutuyoruz, onlar kadar namazımızı kılıyoruz. Hatta ben Umre’ye gittim. Bunu bir seçim malzemesi yapmak istemiyorum. Biz de bu toplumda herkes kadar dinine saygılı, komşusuna saygılı, örf ve ananelerine saygılı insanlarız. Toplum içinde biz sade vatadaş olarak kendimizi anlattığımız zaman insanca yaklaşımımız insanları CHP’ye çekecektir diye düşünüyorum.”
Tüm partililere kapılarının açık olacağının da bilinmesini isteyen Ayşenur Özden, “İl Başkanı seçilirsem eğer kapımızı tüm partililere açacağız ve sürekli eleştirmek yerine bir fikir sunmak, sunamıyorsak güzel fikirlerin yanında durmak prensibimiz olacak. Bugüne kadar eleştirerek bir yere gelemediğimizi gördüm. İl başkanı olabilirsem doğruların yanında olan ve yanlışları ortaya koyan bir seçim çalışması yürüteceğim. Salt Cumhuriyet Halk Partisi’yiz, laikiz, demokratiğiz demekle bir yere gelinmediğini gördüm. Lafları geri planda bırakıp uygulamayı ön plana çıkaracağız” dedi.