Eczacılar kan ve kök hücre bağışında bulundu

Bölge Eczacı Odası’ndan anlamlı kampanya

dsc9460Bölge Kastamonu Çankırı Karabük Eczacı Odası, Kızılay Kan Merkezi aracılığıyla kan ve lösemi hastaları için kök hücre bağışında bulundu. Dün Eczacı Odası binasında düzenlenen kampanyaya çok sayıda eczacı ve sağlık çalışanı katıldı.

Kampanya hakkında açıklamada bulunan 26. Bölge Eczacı Odası Başkanı İhsan Orkun Yılmaz, “Ülkemizde şu an çok sayıda lösemi hastası var. Lösemi hastalarımıza da kemik iliği yani kök hücre nakline ihtiyacı var. Lösemi hastalırımız, ilk olarak kemoterapi ve ilaç tedavisiyle ölü hücrelerden kurtulmaya çalışıyorlar. Ancak bu tedavi olmadığında da uygun donörden kök hücre nakli gerekiyor. Bu çok basit bir olay. Halkımızın kök hücre bağışından korkmaması lazım” dedi.

Kök hücre bağışı hakkında bilgi veren Yılmaz, “İlk olarak bağışçıdan üç tüp kan alınıyor. Uygun donör bulunduğu zaman da lösemi hastalarımıza bu kan naklediliyor ve kök hücre, kemiğin içerisindeki o süngerimsi yapı, nakil olan kanla yenilenmiş oluyor. Bunun sonucunda da yeni kan hücrelerinin uyuşması sağlanıyor” diye konuştu.

ORKUN ABİ RESİM“TÜM HALKIMIZ BAĞIŞTA BULUNSUN”

Türkiye’de kan bağışının da istenilen düzeyde olmadığına dikkat çeken Başkan İhsan Orkun Yılmaz, “Hepimizin başına bunlar gelebilir. Sağlıklıyken, hastalığın farkına varamıyoruz. Dolayısıyla tüm halkımızın kan ve kök hücre bağışında bulunması gerektiğini düşünüyorum” dedi. “26. Bölge Kastamonu Çankırı Karabük Eczacı Odası olarak bu bağışlarda öncülük yapmak istedik. Umuyorum bizden sonra meslek örgütleri ve sivil toplum kuruluşuları da bu bağışlara devam ederler” diyen Yılmaz, “Kastamonu ve ilçelerimizde 104 adet serbest eczacılık yapan eczacımız var. Tüm üyelerimize bu konuda duyurumuzu yaptık. Çalışanlarımız da bu kampanyaya destek oldular. Ayrıca İstanbul Ecza-Koop’a çok teşekkür ediyoruz. Müdür ve çalışanları da katkıda bulundular. İlerleyen günlerde bu kampanyaların daha da fazla olacağını düşünüyorum” diye konuştu. Gözde MINIK