Eczacılar yasta; Mehmet Fakı’yı salgına kurban verdik

Kastamonu’nun en deneyimli eczane teknisyeni Mehmet Fakı, yakalandığı Kovid-19’a yenik düştü ve 58 yaşında aramızdan ayrıldı.

Kastamonu’da en uzun süre insan ve toplum sağlığına hizmet eden, 11 Ağustos’ta Bozkurt’ta yaşanan sel felaketi sonrası Gezici Tır Eczane’de gönüllü olarak çalışan Mehmet Fakı dün düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Himmetoğlu Eczanesi’nde başladığı mesleğini titizlik ve başarıyla sürdüren, insanlara yardımcı olma konusundaki hassasiyetiyle bilinip tanınan ve kalplarda yer eden Mehmet Fakı için dün ilk tören Yeni Çınar Eczanesi önünde yapıldı. Fakı, Eczacılar ve eczane çalışanlarının katıldığı buradaki törenden sonra Daday Kolukara Camii’nde öğle namazına müteakip kılınan cenaze namazının ardından burada bulunan aile mezarlığına defnedildi.

Yurt Eczanesi önünde yapılan törende konuşan 26. Bölge Kastamonu-Çankırı-Karabük Eczacı Odası Başkanı OrkunYılmaz şunları söyledi: “Uzun yıllarca binlerce kişiye ilaç ve eczacılık hizmeti sunmuş olan değerli Eczacı Teknisyeni Mehmet Fakı abimizin cenaze töreninde bir araya gelmiş bulunmaktayız. Ben kendisini 1990 yılında Eczacı Sayın Kemal Himmetoğlu’nun eczanesinde staj yaparken tanıdım. O ilk tanıdığım yıllarda da meslek aşkıyla ve layıkıyla bu mesleği icra ederdi. Kendisi en son Bozkurt ilçemizde sel felaketinin ardından gezici tır eczanemizde hizmet etmek için koşa koşa odaya başvurarak ‘bende gelmek istiyorum’ demiş ve onu da bu eczacılık hizmetini sunmak için Bozkurt’ta götürmüştük. Kendisi orada beyaz önlüğünü giymiş, eldivenlerini takmış ve oradaki hastalarımıza layıkıyla ilaç hizmetini sunmuştur.

Geçtiğimiz cumartesi günü Türk Eczacılar Birliği ve Çankaya Belediyesi ile ortaklaşa bir Eczacılar Anıt Parkı yapıldı. Orada bu koronavirüs salgınında hayatını kaybeden 63 eczacı ve 22 eczane teknisyenimiz adına Anıt Park inşa edildi. Mehmet Abimizin de ismi orada yer alacak ve adına da bir fidan dikilecek. Bu Bozkurt ilçesinde yapmış olduğu hizmetlerden dolayı Sayın İçişleri Bakanımız Süleyman Soylu’nun AFAD eliyle göndermiş olduğu bir teşekkür belgesi var. Biz kendisine bu teşekkür belgesini sağlık sebeplerinden dolayı takdim edemedik. Bu teşekkür belgesini eşi Şerife Fakı Hanım’a takdim edeceğiz. Ben burada bulunan herkes adına hakkımızı helal ediyoruz. Kendisinin de hakkı varsa inşallah kendisi de bize hakkını helal etmiştir. İlk başta eşi Şerife Fakı Hanım’a, ailesine ve görev yaptığı yerlerdeki ilk Eczacı Tayfur Abi’ye, Kemal Abi’ye, Ayşe Hanım’a, Vecdi Bey’e de başsağlığı ve sabırlar diliyorum. Tüm Eczacı camiamızın başısağolsun. Ruhu şâd, mekânı cennet olsun.”

Merhuma rahmet, ailesi, yakınları, sevenleri başta olmak üzere eczacılık camiasına baş sağlığı ve sabırlar dileriz.

Cengiz MUHZİROĞLU