Eğitim İş: “Eğitim, yıllarca geriye gitti”

  • Eğitim İş Kastamonu Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal, büyük bir çoğunluğu uzaktan eğitimle geçen 2020-2021 yılı birinci eğitim-öğretim dönemini değerlendirdi. Bal, “Eğitimi geleceğe taşımak bir yana dursun, yıllarca geriye götüren uygulamalar gerçekleşti” dedi.

 

Eğitim İş Kastamonu Temsilcisi Ahmet Tevfik Bal, büyük bir çoğunluğu uzaktan eğitimle geçen 2020-2021 yılı birinci eğitim-öğretim dönemini değerlendirdi.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un göreve başlarken “Türkiye’nin eğitim sisteminin tamamını, tüm alt sistemleriyle birlikte geleceğe hazırlayacağız” sözlerini,  “Bu sözler hala hafızalardayken, eğitimi geleceğe taşımak bir yana dursun, yıllarca geriye götüren uygulamalara sahne olmuştur” diyerek eleştiren Ahmet Tevfik Bal, geride bıraktığımız eğitim döneminde yaşananları şu ana başlıklar altında değerlendirdi:

“Pandemi sürecinde eğitimdeki eşitsizlikler daha da derinleşti. Eğitimde dinselleşme çabaları devam ediyor. Eğitimin bütçesi kısıldı, bilimsel eğitim bir lüks oldu. Öğrenciler eğitimden kopartıldı. Eğitim çalışanları gelecekten ümitsiz. Üniversiteler bilimin kalesi değil AKP’nin kadrolaşma alanı oldu.”

Eğitim-İş olarak Milli Eğitim Bakanlığı’na da bir çağrıda bulunan Ahmet Tevfik Bal, “Eğitimin paydaşlarından göstermelik olarak görüş almak yerine, fikirlerimize ve önerilerimize gerçek anlamda kulak vermelisiniz. Durum ağırlaşmakta, enkaz toparlanamaz hale gelmektedir. Ancak tüm bu karanlık tabloya rağmen, Başöğretmen Mustafa Kemal Atatürk’ün eğitim neferleri, O’nun gelecek nesilleri emanet etmeye layık bulduğu öğretmenler olarak parasız, bilimsel, laik, çağdaş bir eğitim sistemi için işimiz, ekmeğimiz ve çocuklarımızın geleceği için mücadele etmekten onur duyuyoruz” dedi.