Eğitim Sen’den eksik ödemeye tepki

“Kabul edilebilir bir durum değil”

Eğitim-Sen Kastamonu Şubesi, eksik yatırılan sınav ücretlerinin tamamlanmasını ve ÖSYM’nin bu konuda bir açıklama yapmasını istedi.

Şube Başkanı Mirati Madak, bunun kabul edilebilir bir durum olmadığını, eksik yatırılan ücretler tamamlanmadığı taktirde, ücretlerin enflasyon karşısında eridiği bir dönemde sınavlarda görev alacak kimse bulunamayacağı gibi sınavların güvenilirliğinin de ağır bir darbe alacağını söyledi.

Mirati Madak, yaptığı açıklamada şöyle dedi:

“Çeşitli basın organlarında yer alan haberlerde ve eğitim emekçilerinden sendikamıza gelen çok sayıda şikayette, 2022 yılı Yükseköğretim Kurumları Sınavı’nda çeşitli düzeylerde görev alan emekçilere eksik ödeme yapıldığı ifade edilmektedir.

Türkiye’nin en güvenilir kurumlarından olması gereken ÖSYM’nin, sınavlarda görev alanlara eksik ödeme yapması kabul edilebilir bir durum değildir. Kaldı ki her yıl sınavlara giriş ücretlerini arttıran ve adaylardan yüksek tutarlarda paralar alan bir kurumun, emekçilerin haklarını ödeme konusundaki yanlışları basit bir hata olarak görülmemelidir. Yaşanan bu durum, ÖSYM’nin emekçilere verdiği değeri gözler önüne sermektedir.

Eğitim Sen olarak belirtmek isteriz ki eksik yatırılan sınav ücretleri tamamlanmalı ve konuyla ilgili açıklama yapılmalıdır. Aksi halde, her geçen gün ücretlerimizin enflasyon karşısında eridiği bir dönemde sınavlarda görev alacak kimse bulunamayacağı gibi sınavların güvenilirliğinin de ağır bir darbe alacağını ÖSYM’ye hatırlatmak isteriz.