Eğitim Tarihi Müzesi tarihi lisemize yakıştı

Kastamonu İl Eğitim Tarihi Müzesi, Kastamonu’nun tarihi eğitim yuvası  Abdurrahmanpaşa Lisesi’nde düzenlenen törenle açıldı.

Vali Yaşar Karadeniz, İl Eğitim Tarihi Müzesi’nin açılış kurdelesini Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı, İl Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ile birlikte kesti.

Okul Müdürü Birol Yılmaz, oluşturulan müzeyle ilgili şu bilgileri verdi:

“İl genelinde eğitim tarihi açısından arşiv değeri taşıyan, evrak, doküman, yayın, kitap, broşür, katalog, fotoğraf, video film, film şeridi, dia, eğitim araç ve gereçleri, özellikle geçmiş yıllara ait ders kitapları ve eğitim materyalleri ile objeler okulumuzda toplanarak İl Eğitim Tarihi Müzesi kurulmuştur” dedi.

Ortaöğretim Genel Müdürlüğü koordinesinde her ilde Eğitim Tarihi Müzesi oluşturulması planlandığını hatırlatan Birol Yılmaz, “Gençlerin milli, manevi ve kültürel değerleri benimseyen, koruyan ve geliştiren sanat eserleri, müze ve anıtlar gibi milli değerlerimizi tanıyan, bugünkü yaşantıları arasında nesneler aracılığıyla bağlantı kurarak gözlem, mantık, hayal gücü ve beğeni duygusu gelişmiş bireyler olarak yetiştirilmeleri amacıyla bu müze oluşturulmuştur. Bu planlama çerçevesinde oluşturulan “Eğitim Tarihi Müzeleri” ile ülke genelinde müzelerin önemi konusunda başta eğitim camiamız olmak üzere toplumda farkındalık oluşturulması ve müzelerin okulların yaşayan bir birimi ve etkin bir öğrenme ortamı haline getirilmesi amaçlanmıştır” diye konuştu.

(C.M)