Ekmek sınavında izdiham

İlimizdeki okullarda 9 aylığına hizmetli olarak işe alınacak 600 kişi için 4 bin kişi başvuruda bulundu.

Merkezdeki 282  kişilik kontenjan için başvuruda bulunan 1782 aday, Halk Eğitim’deki mülakat sınavı öncesinde Cumhuriyet Meydanı’nı tıklım tıklım doldurdu.

İŞKUR’un Toplum Yararına Programı (TYP) kapsamında il ve ilçe Milli Eğitim müdürlüklerine bağlı okullarda bakım, onarım ve temizlik işlerinde 9 ay süre ile çalıştırılacak 600 kişinin belirlenmesi için dün yapılan mülakat sınavında izdiham yaşandı.

Merkezde  Halk Eğitim Merkezi Salonu’nda yapılan sınav sabah erken saatlerde başlarken, iş için il genelinden yaklaşık 4 bin kişinin başvuruda bulunduğu öğrenildi. Mülakat sınavı öncesi aday sayısının çokluğundan dolayı İl Emniyet Müdürlüğü tarafından Cumhuriyet Meydanı’nda, Halk Eğitim Merkezi’nde ve çevresinde geniş güvenlik önlemleri alındı.

Kastamonu merkez ilçede istihdam edilecek 242 kişi için bin 782 kişinin başvuruda bulunduğunu kaydeden İŞKUR İl Müdürü Dilek Şehnaz Aşıcı, sınav sonuçlarının en geç önümüzdeki hafta içerisinde açıklanacağının bilgisini paylaştı.

Sınava girecek aday sayısının fazla olmasından dolayı Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından 12 ayrı komisyon oluşturuldu. Mülakat sınavlarında başarılı olan adaylar görevlerine 1 Ekim’de başlayacak ve 28 Haziran 2019’a kadar okullarda görev yapacaklar.

Mülakat sınavına giren adaylardan 42 yaşındaki İsmail Ekşioğlu, “Her konu hakkında sorular soruluyor. Çok heyecanlıydım. Heyecanla sonuçların açıklanmasını bekliyorum. Okullarda temizlik işi için başvuruda bulundum” dedi.

Yine diğer adaylar da, “Mülakatta çok ilginç sorular soruldu, cevap vermekte zorlandık, bildiklerimizi söyledik” dediler.