Ekonomik tabloya geçer not

Kastamonu İl Ekonomi toplantısı dün Vali Yaşar Karadeniz başkanlığında İGM  salonunda gerçekleşti. Milletvekilleri Metin Çelik ve Murat Demir, Rektör Seyit Aydın, Belediye Başkan Vekili Eşref Can ile birlikte kamu kurum ve kuruluşların yöneticileri, kaymakamlar ve STK temsilcileri toplantıda yer aldı.

Türkiye İstatistik Kurumu Kastamonu Bölge Müdürlüğü’ne yeni atanan Bölge Müdürü Taner Tekeli’nin il ekonomisi ve genel yapısıyla ilgili yaptığı sunumun ardından milletvekilleri birer değerlendirmede bulundu.

Vali Yaşar Karadeniz, toplantının bundan sonra daha da verimli hale gelebilmesi adına komisyonların oluşturulmasını ve bu komisyonların hazırlayacağı raporlar dahilinde toplantının gerçekleşmesini istedi.

Rektör Seyit Aydın ile Belediye Başkan Vekili Eşref Can ise bu tür toplantıların hedeflerin ortaya çıkmasında yol gösterici niteliği taşıdığını aktardı.

MURAT DEMİR

Milletvekili Murat Demir konuşmasında verilere bakıldığında Kastamonu’daki tablonun oldukça iyi durumda olduğunu belirtti.

“Ekonomik olarak Kastamonu’da iyi bir ivme var” diyen Murat Demir, “Organize sanayi bölgeleri için çalışmalar var. Şehir merkezini yatırımcılar daha çok arzu ediyor. Bu noktada birçok yatırımcı ile görüştüm ve görüşmeye de devam edeceğim. Tarım İhtisas Organize Sanayi Bölgesi faaliyete geçtiği zaman Kastamonu’da önemli bir sorun daha ortadan kalkacak. En çok ihracat yapılan alan madencilik sektörü, ihracat rakamlarına baktığımızda en sonlarda ise orman ürünleri geliyor. Orman mamulleri arasında Kastamonu ilk ilki de yer alıyor. Dezavantajımız mamulü bütün olarak sevk etme gibi bir durumumuz var. Mamulün işlenmesi noktasında yatırımları buraya kazandırmamız gerekiyor.  İnebolu Limanı belki de ilerleyen yıllarda Kastamonu’nun vizyonu olacak bir projedir. Biliyorsunuz liman ihale edildi. Ama bazı noktalarda açılan davalar sonrası ihale iptal edildi. Şuan da İnebolu Limanı sadece liman olarak yeniden ihaleye çıkacak. Ben hızlanmasını istiyorum. Bugüne kadar İnebolu Limanı önünde duranlar, İnebolu Limanı’nı engelleyenler Kastamonu’ya kötülük yapmıştır. Buranın önüne açmak demek Kastamonu ihracatını 10 katına katlamak demektir. İnebolu Limanı üzerinden sevk edeceğimiz ürünler veya başkalarını gelip İnebolu Limanı üzerinden yapacağı sevkiyatlar ilimiz hanesine artı olarak yazılacaktır. Maalesef yerelde bireysel düşünceler, bireysel çalışmalar, kişisel hesaplaşmalar, siyasi hesaplaşmalar Kastamonu’nun önüne hep tıkamıştır. Bunun önünü açmamız gerekiyor. Bizler milletvekilleri arkadaşlarımızla bu engeli aşmak için gayret ediyoruz. İşsizlik rakamlarına baktığımızda ise ülkedeki en düşük işsizlik rakamlarına sahip iliz. Ama sokağa çıktığımızda işsizlikten millet kırılıyor. Kastamonu’da işsizlik diye bir şey yok. İş beğenmeme durumu var. Kamu kurum ve kuruluşlarına doğru ciddi bir yönelme var. Artık bunu önleyip özel sektöre yönlendirme yapmamız gerekiyor” şeklinde konuştu.

METİN ÇELİK

AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik ise konuşmasında şunları söyledi:

“Kastamonu ormancılık kentidir. Türkiye’deki orman emvalinin yüzde 15’i Kastamonu’da üretiliyor. Onunla ilgili bazı sorunlarımız var. Köylerimizde bu işleri yapacak işçinin kalmadığı ve başka illerden getirilen işçilerle bu işlerin yürütülmeye çalışıldığını görüyoruz. Kooperatiflerimizin biraz daha güçlü olması, Orman Bölge Müdürlüğü’müzün biraz daha fazla destek vermesi gerekiyor. ORKÖY kredilerimiz var. Bu kredilerle orman köylüsün daha rahat üretim yapması için gerekli malzemelerin alınması için destekler veriliyor. Ama biraz daha bu konuya eğilmemiz gerekiyor.  Son dönemde gerçekten tarımda sulama ile ilgili attığımız adımlar var. Barajlar yapıyoruz. Barajlar artıkça tarımsal faaliyetlerin daha profesyonelleştiğini görüyoruz Tarımsal faaliyetlerde daha fazla üretim olduğunu gözlemliyoruz.  Tarımsal alandaki teşvikler var. Tarımsal alandaki teşvikler son yıllarda ciddi manada bilinçlenme artışımız var. Her geçen gün Tarım Bakanlığımızın ve TKDK’nın verdiği teşviklerden yararlanma oranında artış var. Genç çiftçi projeleri ilimizde çok iyi 2016 yılında Türkiye’de 4’üncü sıradaydık. Hayvancılıkta son yıllarda atılım içindeyiz. Belli sıkıntılarımız var çözmeye çalışıyoruz. İhracatımız daha çok madencilik üzerinden artıyor. Öyle de olmaya devam edecek sanırım. Hanönü’de yapılan yatırımın bu sene üretime geçeceği söylendi.”