El ele, omuz omuza ‘birlik’ mesajı

15 TEMMUZ ŞEHİTLERİNİ ANMA, DEMOKRASİ VE MİLLİ BİRLİK GÜNÜ ETKİNLİKLERİ KAPSAMINDA ASKER, POLİS VE VATANDAŞ EL ELE VEREREK TÜRK BAYRAĞINI BİRLİKTE TAŞIDI. (VEDAT YUNUS İKİZOĞLU/KASTAMONU-İHA)

Milli Birlik Yürüyüşü’nün noktalandığı Cumhuriyet Meydanı’ndaki programda konuşan Vali Yaşar Karadeniz, “Unutmamalıyız ki, bizim için PKK neyse, DEAŞ neyse FETÖ de odur. Birbirlerinden farkı yoktur. Hepsinin de varoluş nedeni ülkemizin bağımsızlığını ve bütünlüğünü sadece kağıt üstünde görünür kılmak, fakat içini boşaltmaktır” dedi.

 

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında, “ Şunu bilsinler ki, bin yıllık geleneği olan, bin yıllık devlet olan, yaklaşık 700 yıl dünyada hüküm süren bir imparatorluğun varisleriyiz. Hiç kimse 3-5 çapulcunun girişimiyle bu devletin yıkılabileceğini sanmasın. Bu millet hiçbir zaman devletini yıktırmaz” ifadelerini kullandı.

 

15 Temmuz etkinlikleri kapsamında  düzenlenen Milli Birlik Yürüyüşü önceki akşam yapıldı. Asker, polis ve halkın el ele vererek Türk bayrağını birlikte taşıdığı ve

Kışla Parkı’ndan Cumhuriyet Meydanı’na kadar süren Milli Birlik Yürüyüşü’ne çok sayıda vatandaş katıldı.

Kastamonu Valiliği ve Belediyesi tarafından müşterek düzenlenen yürüyüşte bazı askerler kucaklarına çocuklarını da alarak yürüdü.

Cumhuriyet Meydanı’na kadar devam eden yürüyüşün ardından da Demokrasi nöbeti tutuldu.

Meydan’daki program ise şehitler için saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı ve ardından da Kuran’ı Kerim okundu.

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Genelkurmay Başkanlığı’nda darbeci askerlere karşı direnirken yaralanan Gazi Caner Dalkalı, 15 Temmuz Hatıraları ile alanda bulunan vatandaşlara seslendi.

Vali Karadeniz’in konuşması

15 Temmuz gecesi 250 şehit verdiklerini hatırlatan Vali Yaşar Karadeniz ise, PKK’lı ne ise, DEAŞ’lı ne ise kendileri için FETÖ’cülerin de aynı olduğunu belirterek, “Aslında millet olarak biz, bu oyunlara yabancı değiliz. Var olduğumuz her dönem, izlenen yöntemler bizi içerden bölmeye ve yıkmaya yönelik saldırılara uğradık. Ancak her defasında yeniden toparlanıp, düşmemek üzere dimdik ayağa kalktık. Ülkemizi uzun yıllar sürecek bir karışıklığa sürükleme amaçlı bu planları ve 15 Temmuz’u unutmayacağız, unutturmayacağız. Bir daha bizi yok etmeye cesaret dahi edememeleri için emperyalist ülkelerin içimizdeki uzantılarına yönelik mücadelemizi hız kesmeden sürdüreceğiz. Unutmamalıyız ki, bizim için PKK neyse, DEAŞ neyse FETÖ de odur. Bunların birbirlerinden farkı yoktur. Hepsinin de varoluş nedeni ülkemizin bağımsızlığını ve bütünlüğünü sadece kağıt üstünde görünür kılmak, fakat içini boşaltmaktır. Bizim için PKK’lı ne ise, DEAŞ’lı ne ise, FETÖ’cü de odur. Çünkü hepsinin de özünde hainlik yatmaktadır. Bizim için PKK’lı ile DEAŞ’lı ile arkadaşlık, dostluk, iş ortaklığı yapmak ne ise, FETÖ’cülerle ilişkisini sürdürenlerde odur” şeklinde konuştu.

“Hain, her zaman haindir” diyen Vali Karadeniz, “Görünür etiketinin ne olduğu hiçönemli değildir. Mücadelemizde bu çerçeveyi hiç terk etmeyeceğiz. ‘Devran bir gün döner’ diye bekleyen hainler bilmelidir ki, bu devran binlerce yıldır süren tarihimizde dönmediği gibi bundan sonra da dönmeyecek. Milletimizin ve devletimizin terörle ve terörizmle mücadelesi son terörist de etkisiz hale getirilinceye kadar devam edecektir. 15 Temmuz 2016 gecesi vatan için şehit olan 250 kardeşimize söz veriyoruz. Kanları yerde kalmadı ve kalmayacak. Devletimiz, milletimiz ilelebet payidar olacaktır. Allah onlardan ve gazilerimizden razı olsun” ifadelerini kullandı.

 Belediye Başkanı Babaş’ın konuşması

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında şunları söyledi:

“Bugün 15 Temmuz hain darbe girişiminin 2’nci yıldönümü. Yine Cumhuriyet Meydanı’nda çok değerli asil hemşerilerimizle beraberiz. Bu halk diyor ki; hiçbir zaman vatanımızdan, toprağımızdan, bayrağımızdan, insanımızdan vazgeçmeyiz. Bu halktaki sevgi, bu fedakarlık bu vatan sevgisi olduğu sürece bu meydanlar hiçbir zaman boş kalmaz. Hainler de hiçbir zaman bu meydanlarda bu topraklarda barınamaz. Çünkü bin yıldır bu toprakları biz kanla besliyoruz. Kanımızla elimizde tutuyoruz. Tutmaya da devam edeceğiz. Şunu bilsinler ki, bin yıllık geleneği olan, bin yıllık devlet olan, yaklaşık 700 yıl dünyada hüküm süren bir imparatorluğun varisleriyiz. Hiç kimse 3-5 çapulcunun girişimiyle bu devletin yıkılabileceğini sanmasın. Bu millet hiçbir zaman da devletini yıktırmaz. Onun için de bugün 15 Temmuz’un ikinci sene-i devriyesinde vatandaşlarımızla beraberiz. Halkımızla birlik ve bütünlük içerisindeyiz. Belediye olarak biz de bu hain darbe gününü hiçbir zaman unutmayan halkımızla burada nöbetteyiz. Allah bize bir daha böyle hainleri, böyle hain darbeleri göstermesin. Bunu yapanları da başımızdan defetsin.”

Konuşmaların ardından Vali Yaşar Karadeniz, AK Parti Kastamonu Milletvekili Metin Çelik, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, Cumhuriyet Başsavcısı Bülent Kantarcı ve diğer protokol üyeleri, 15 Temmuz Gazisi Caner Dalkalı tarafından hazırlanan İstanbul’da, Ankara’da başta Türkiye Büyük Millet Meclisi, Gölbaşı Özel Harekat Eğitim Merkezi, Emniyet Genel Müdürlüğü, Ankara İl Emniyet Müdürlüğü gibi hain darbecilerin açtığı ateş sonucunda ağır hasar gören binaların maketlerinin yer aldığı sergiyi gezdi.

15 Temmuz Şehitlerini Anma, Demokrasi ve Milli Birlik Günü etkinlikleri, kahramanlık türküleri eşliğinde sabah namazına kadar nöbet tutma şeklinde devam edecek. Ayrıca meydanda, vatandaşlara da Kastamonu Belediyesi tarafından çeşitli ikramlarda da bulunuldu. (İHA)