Elekdağ’dan Türkiye-ABD ilişkileri konusunda çarpıcı yorumlar

Tüm öngörüleri doğru çıkan Kastamonulu Emekli Büyükelçi Şükrü Elekdağ, Uğur Dündar’ın sorularını cevaplarken Türkiye-ABD ilişkileri konusunda çarpıcı yorumlarda bulundu.

Elekdağ, Dündar’ın Sözcü’de yayımlanan söyleşisinde, ABD ile olan anlaşmazlıkların, Türkiye’ye ‘Ya Rusya, ya da ABD-NATO’ dayatmasında bulunan Biden döneminde de devam edeceğini söyledi.

ABD’ye göre ilişkilere en ağır zararı S-400’ler verdiğini belirten Elekdağ’ın konuyla ilgili yorumları ana başlıklar halinde şöyle:

– “ABD ,NATO üyesi Türkiye’nin Rusya ile yakınlaşmasını kabul edilemez görüyor.”

– “ABD Dışişleri Bakanı Türkiye’yi yeni yaptırımlarla tehdit ediyor.”

– “Biden yönetimi S-400’leri müzakere konusu yapmaya yanaşmıyor.”

– “ABD savunma bütçesi yasası Girit formulünü engelliyor.”

– “ABD hem PKK/PYD garnizon devleti kurma projesinde, hem de Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin meşru haklarına karşıt davranışında ısrarlı… Yani, Türkiye için yaşamsal önemde olan bu konularda ABD müzakereye yanaşmaz bir tutum içinde…”

– “ABD Senatosu ve Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’ye karşı yoğun tepki ve son derece olumsuz bir hava mevcut. Türkiye’ye karşı bu tepkinin temelinde; AKP Hükümeti’nin, -hem Batı’da, hem de Arap dünyasında- bir terör örgütü olarak tanınan Müslüman Kardeşlerin baş destekçisi olduğu iddiasının yanı sıra, AKP iktidarının hukuk, adalet, insan hakları ve demokratik prensipleri ihlal ettiği ve insanlık vicdanını yaralayan uygulamalara başvurduğu algısı ve ülkemize düşman lobilerce yürütülen Türkiye’yi ve tarihini hedef alan yoğun iftira ve yalan kampanyasının kararttığı Türkiye imajı var.”

– “Bugün Türkiye’nin Washington’daki lobi gücü sıfır. Kongre’de, yönetimde ve medyada, Türkiye lehinde görüş belirten kimse yok. Türkiye’ye lobi alanında kayda değer destek veren etkin İsrail lobisi aleyhimize dönmüş olup, Rum ve Ermenilerle işbirliği yaparak Türkiye algısına büyük zarar vermekte. Bu lobiler, Türkiye’yi, Kuzey Kore’nin temsilcisi olduğu ve kamuoyunun “parya” olarak baktığı “haydut devletler” kategorisine dahil etmek için büyük gayret sarf etmekteler. Bunlara ilaveten, FETÖ, BAE ve Mısır lobileri  ortaklaşa Türkiye’nin imajını bulandırmak, çıkarlarına zarar vermek için birbirleriyle yarış halindeler…”

Şükrü Elekdağ, Uğur Dündar’ın söyleşinin son bölümünde kendisine yönelttiği “Bu durumda Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ABD ile ilişkilerde yeni bir sayfa açılması projesi suya mı düşüyor?” sorusunu ise şöyle cevapladı:

“Biden yönetiminin ‘Türkiye’yi Batı kampında tutmak’ ve ‘Rusya ile diğer düşmanlara yaklaştıracak adımlar atmamak” politikası dikkate alındığında, bu aşamada böyle bir hükme varmak isabetli olmaz. 10 Ocak AB liderler zirvesinde, Türkiye’ye yönelik politikanın ABD ile eşgüdüm içerisinde yürütülmesi ve bir Türkiye raporunun hazırlanması kararlaştırılmıştı. Mart sonunda yapılacak AB liderler zirvesinden sonra, AB ve ABD arasında yürütülecek istişareleri takiben Washington’un Türkiye politikası daha belirgin bir şekilde ortaya çıkabilir.”