Elektrik tesisatı yenilenmesi desteğine ilgi az

Köy yangınlarının en önemli nedenlerinin başında gelen elektrik tesisatlarının yenilenmesi noktasında başlatılan kampanya ile ilgili Orman Bölge Müdürü Fahri Sönmezoğlu, dünkü İl Koordinasyon Kurulu toplantısında bir bilgilendirmede bulundu.

Beklenen ölçüde bir katılımın şu an için olmadığına dikkat çeken Fahri Sönmezoğmu, “Valiliğimizin öncülüğünde kaymakamlarımızla birlikte köylerimizde evlerin elektrik tesisatlarının yenilenmesi noktasında ORKÖY destekleri üzerinden bir çalışma yürütüyoruz. Bu konuda beklediğimiz ölçüde bir katılım ne yazık ki olmadı. Şu ana kadar 336 kişinin elektrik tesisatını yenilemek için kredi noktasında bir müracaatı var. Biz bunun 248’ine kredi onayı verdik. Bu da 1 milyon 650 bin liraya denk geliyor. Genel Müdürlüğümüz 3 milyon liralık bir ödenek tahsisinde bulunmuştu” dedi.

Toplantıda Vali Avni Çakır da “Yeni göreve başlayan kaymakamlarımızda da görüştük. Bu sayıyı bu sene için en az 500’e çıkarmamız lazım. Afet nedeniyle çalışmalarımız sekteye uğradı ama yılmak yok. Bu konuda çalışmalarımızı sürdüreceğiz” diye konuştu.