Emekliler TOKİ konutu istiyor

  • Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Hamdi Kaya, 2016 yılında yapımına başlanan emekli TOKİ’nin yetersiz olduğunu, yer tahsisinin yapılarak 2020 programında Kastamonu’ya yeni TOKİ konutlarının kazandırılması gerektiğini söyledi. Kaya, bu konuda Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın yerel seçimler öncesinde verdiği sözü de hatırlattı. Kastamonu’daki diğer emekli derneğine de seslenen Hamdi Kaya, “Birlikte hareket edelim. Sorunlarımızı birlikte çözelim, birlikten güç doğar” dedi.

 

Kastamonu Tüm İşçi Emeklileri Dul ve Yetimleri Derneği Şube Başkanı Hamdi Kaya, dün şu yönetim kurulu üyeleriyle birlikte düzenlediği basın toplantısında emekliler için TOKİ konutları konusunu gündeme getirdi.

Eylül ayında düzenledikleri imza kampanyası ile intibak yasasının çıkarılması, sendikal haklar, dini bayramlarda verilen ikramiyelerin maaş zamları oranında güncellenmesi ve TOKİ konusundaki taleplerinin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Meclis başkanlığına, ilgili bakanlara iletildiğini ifade eden Hamdi Kaya, Kastamonu’da emeklinin en büyük beklentisinin düşük taksitlerle konut sahibi olmak olduğunu söyledi.

2016 yılında TOKİ tarafından kurası çekilen ve yapımı devam eden konutların yetersiz olduğunu söyleyen Hamdi Kaya, “Mahalli seçimler öncesi şehrimizde incelemelerde bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı’nın emekliler için en az 1600-200 konut sözü vardır. Şahsım ve derneğimiz yönetim kurulu olarak araştırmalar ve TOKİ ile yaptığımız görüşmelerde yer tahsisi olmadığı için 2019 programında yer almadık. Milletvekili Metin Çelik ile yaptığımız görüşmede ise yer konusunda sıkıntının olmadığı, bazı küçük pürüzlerin bulunduğu tarafımıza bildirildi. Ayrıca Milletvekili Çelik, 2020 programına da alınacağını söyledi” dedi.

Dernek olarak Kastamonu’daki tüm emeklilerin telefon ve adreslerine ulaşmada önemli mesafeler aldıklarını da söyleyen Hamdi Kaya, “Amacımız emeklilerimizle bire bir görüşmek ve sorunları dinlemek. Şehir merkezindeki emeklilerimizin sorunları için şube yönetim kurulu olarak belediye başkanımız Galip Vidinlioğlu ile görüşeceğiz ve taleplerde bulunacağız. Ayrıca üye sayımız da her geçen gün artarak gücümüze güç katıyoruz” dedi.

Kastamonu’da kardeş dernek olarak gördükleri diğer emekli derneğiyle ortak hareket etme arzusu içerisinde olduklarını da söyleyen Hamdi Kaya, “Emeklilerimizin sorunları her geçen gün artmakta. Birlikte çözelim istiyoruz. Çünkü biliyoruz ki birlikten güç doğar. Emekli insan gereksiz insan değildir, emekliler de bu vatana millete hizmet etmiş kişilerdir. Şu hiç unutulmamalıdır ki bir gün herkes emekli olacaktır. Emeklilerimizin kötü gününde dertlerine ortak olmayanların mutlu günde hissesi yoktur” diye konuştu.