Emeklilerde ev heyecanı

TOKİ’nin başvuru durumuna göre emekliler için konut inşa etme kararı sonrasında harekete geçen TÜED Kastamonu Şubesi, Valilik ve Belediye’den aldığı destekle mesafe kaydedince üye sayısı ikiye katlanıp 5 bine ulaştı.
• Şube Başkanı Mehmet Buturoğlu, TOKİ’den ilk etapta bin konut istediklerini, talep edilen Hazine arazisi için Vali Şehmus Günaydın’ın yardımcı olduğunu, belirlenen iki yer için teknik heyet geleceğini, olumlu cevap alınırsa taleplerinin üzerinde konut inşa edileceğini açıkladı.
CENGİZ MUHZİROĞLU
Türkiye Emekliler Derneği (TÜED) Başkanlar kurulu toplantısında, eski Çalışma Bakanı Faruk Çelik’e iletilen talebin olumlu karşılanması üzerine TOKİ’nin emekliler için konut üretme kararı, Kastamonu’da hareketlilik yarattı.
TOKİ’nin başvuru durumuna göre emekliler için konut inşa etme kararı sonrasında harekete geçen TÜED Kastamonu Şubesi, Valilik ve Belediye’den aldığı destekle mesafe kaydedince üye sayısı ikiye katlandı.
Şube Başkanı Mehmet Buturoğlu, TOKİ’den ilk etapta bin konut istediklerini, talep edilen Hazine arazisi için Vali Şehmus Günaydın’ın yardımcı olduğunu, belirlenen iki yer için teknik heyet geleceğini açılarken şunları söyledi:
“TOKİ ile ilgili resmi müracaatımızı Valiliğe yaptık, ilk aşamada bin daire yapılmasını istedik,
Vali Şehmus Günaydın ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş’la konu hakkında görüştük. Talebimiz ile ilgili yakından ilgilendiler. Her ikisine ve tüm emeği geçenlere derneğim adına teşekkür ediyorum. Bizim çok iyi bir karar verdiğimizi ve bunun hızlı bir şekilde hayata geçirilmesi gerektiğini söylediler. Kastamonu halkının yüzde 20’sinin emekli olduğu belirtildi. Vali Bey, TOKİ’yi arayıp, bizim isteğimizi ilettiler. Hazine arazisi bulunması istendi. Vali Bey hazine arazisini bulunacağını söyledi. Nitekim, Doğu Çevre Yolu mevkiinde 178 dönüm ve Daday Taşlık Yolu mevkiinde de 122 dönüm Hazine arazisi var. Bu alanlar değerlendirilebilecek. Bu araziler üzerinde Belediye Başkanımızla teknik ve diğer konular üzerinde görüşme yaptık. Başkanımız da bizlere yardımcı olacak. Söz konusu iki yer iki yer olduğunda bizim öngördüğümüz daire sayısı da katlanmış ve artmış olacak. Çalışmalarımız sürüyor. Bu hafta Ankara’dan TOKİ heyeti gelecek. İnşaallah bu işte başarılı olacağız.
TOKİ dairelerimiz 1+1, 2+1 ve 3+1 şeklinde 20 yıl vadeli olacak. Peşinat ve ara ödemesi de olmayacak. Evi olmayan emeklilerimiz kira öder gibi taksitlerini ödeyecek. Şehrimizde emekliler için yapılacak TOKİ evleri için üyelik kayıtları almaya devam ediyoruz. 2 bin 500 olan üye sayımız bu gelişmeden sonra 5 bine ulaştı.”