En çok biz dikkatli olmalıyız

Koronavirüsün risk grubunun 60 yaş ve üstü kişiler olduğunun altını çizilmesi, küresel tehdide dönüşen hastalık konusunda Türkiye’de en çok dikkatli olunması gereken yer olarak bizim bölgemizi öne çıkardı.

Sinop’la birlikte yaşlı nüfusun en yüksek orana ulaştığı Kastamonu, hastalık riskini en fazla yaşayacak nüfus çoğunluğuna sahip iki ilden biri durumunda. İlimizdeki önlemlerin bu istatistiki veridikkate alınarak daha sıkı tutulacağı varsayılıyor.

 

Aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan koronavirüsün Türkiye’de de görüldüğüyle ilgili resmi açıklama yapıldı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca 11 Mart’ta Türkiye’de ilk koronavirüs vakasının tespit edildiğini açıkladı.

Dün günün ilk dakikalarında basın toplantısı düzenleyen ve erkek hastanın genel durumunun iyi olduğunu söyleyen Fahrettin Koca, hastanın Avrupa’dan döndüğünü belirterek “Yurt dışına zorunlu olmadıkça çıkmayın” dedi.

Koca, hastanın bulunduğu şehre dair bilgi vermedi. Hastanın yüksek ateş ve öksürük bulgularının araştırılması sonucu teşhisin konduğunu söyleyen Koca, hastanın ailesinin ve yakın çevresinin de “gözetim altında olduğunu” kaydetti.

Bakan Koca, “İnsanların ülkeden ülkeye hareket halinde olduğu bir dünyada bazı sonuçları maalesef önlemek mümkün değil. Eğer dünyayla tamamen ilişkimizi kesmiş olsaydık, burada olmayabilirdik” dedi.

’14 GÜN KURALI’

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 8 Mart’ta yaptığı açıklamada, koronavirüs için alınan tedbirler kapsamında, yurt dışından son 14 gün içinde Türkiye’ye dönenlerin, ilk 14 günlerini evlerinde geçirmeleri gerektiğini söyledi.

Koca, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Sorumluluk büyük, tedbirler çok basit. Lütfen uyalım” dedi.

ÖNLEMLER

  • Virüsle mücadele kapsamında ilk olarak Sağlık Bakanlığı bünyesinde Yeni Koronavirüs Bilim Kurulu oluşturuldu.
  • Konunun, tüm taraflarının katıldığı toplantılar yapılıyor.
  • Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü bünyesindeki Halk Sağlığı Acilleri Operasyon Merkezi’nde 7/24 esasına göre çalışan ekipler oluşturuldu.
  • Önlemler kapsamında; hastalığa yönelik tanı, olası vakada uygulanacak prosedürler, korunma ve kontrol önlemleri ile ilgili bir rehber de hazırlandı.
  • Bu rehbere ve rehberle ilgili sunumlara, sık sorulan soruların cevaplarına, afiş ve broşürlere Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü’nün web sitesinden ulaşılabiliyor.
  • Sağlık Bakanlığı önceki gece iyaptığı yazılı açıklamayla, tüm personelin izinlerinin ikinci bir emre kadar iptal edildiğini duyurdu.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıklamalarından sonra koronavirüs belirtileri ve virüsün gelişim süreciyle ilgili açıklamalarda bulunan uzman isimler, kişisel hijyene dikkat çekerken ciddi hastalığı olanların birkaç gün evde dinlenmelerini önerdi.

Koronavirüsün risk grubunun 60 yaş ve üstü kişiler olduğunun altını çizilmesi, küresel tehdide dönüşen hastalık konusunda Türkiye’de en çok dikkatli olunması gereken yer olarak bizim bölgemizi öne çıkardı.

Sinop’la birlikte yaşlı nüfusun en yüksek orana ulaştığı Kastamonu, koronavirüs riskini en fazla yaşayacak nüfus çoğunluğuna sahip iki ilden biri durumunda. Bölgemizdeki önlemlerin de bu istatistiki gerçeklik gözönünde bulundurularak daha sıkı tutulacağı varsayılıyor.