En yüksek teklif ETİ BAKIR’dan

  • İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesi

 

Açık artırmaya gidildi

İnebolu Limanı’nın 49 yıllığına devri ile ilgili olarak, ilkinin iptalihnin ardından ikinci kez açılan ihalede ihalede dün teklif veren beş şirketle masaya oturuldu. Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nda gerçekleşen pazarlık oturumunda beş şirketin de katılımıyla “açık artırma”ya gidildi. Dört tur sonunda 76 milyon liraya çıkan Eti Bakır AŞ, açık artırmayı kazandı.

Uzuner’in koşulu

Çıkan sonuç Ulaştırma Bakanlığı’nca da onaylandığı taktirde, Özelleştirme İdaresi, Cengiz Holding bünyesindeki Eti Bakır AŞ ile sözleşme imzalayacak. İnebolu Belediye Başkanı Engin Uzuner, sözleşmeye “kapasite artırımı” koşulu konulduğu taktirde, açtıkları iptal davasından vazgeçeceklerini, aksi taktirde hukuk mücadelesini sürdüreceklerini söyledi.

 

Demir’den güvence

etibakirBu arada, AK Parti Milletvekili Murat Demir , onay ve sözleşmenin bir aylık aşama olduğunu, bu süreyi beklemeden Eti Bakır AŞ yetkilileriyle görüşeceklerini ve kendilerine limanla ilgili istediklerini ileteceklerini söyledi. Demir, Başbakan Davutoğlu’nun bu konuda talimatı bulunduğunu hatırlatarak, üç milletvekili olarak ne isterlerse limanın o şekilde olacağını söyledi.

 

  • ••

 

Demir: İsteklerimizi

firmaya ileteceğiz”

 

AK Parti Kastamonu Milletvekili Murat Demir, İnebolu Limanı’nın özelleştirme ihalesiyle ilgili yaptığı yazılı açıklamada, Et Bakır AŞ yetkilileriyle sözleşme öncesi görüşeceklerini ve limanla ilgili ne istediklerini kendilerine ileteceklerini belirtti.

Demir’in açıklaması şöyle:

 

İnebolu limanı bilindiği üzere Kastamonu gündeminde yerini korumakta.

Kastamonu’ya geldiğim ilk günden itibaren İnebolu limanı ile ilgili tüm açıklamalarımda Liman’ın Kastamonu ve Bölge halkı için ne kadar öneme sahip olduğunu ve bu Liman’ın Kastamonu için ne anlam ifade ittiğini hep söyledim. Seçilsem de seçilmesem de bu konu ile yakından ilgileneceğimi söyledim. Milletvekili olduğum ve TBMM’de çalışmaya bağladığımız ilk fırsatta konuyu Sayın Başbakanımıza üç vekil olarak anlattık ve bizzat Kastamonu için önemini ve kazanımlarını Bölgeye katkısını ifade ettik. Sayın Başbakanımızın talimatları doğrultusunda Özelleştirme İdaresi Başkanı bizimle irtibat kurdu ve ihalenin 30.11.2015 (bugün) yapıldığını söyledi. Eti Bakır ihaleyi açık arttırmada olan firma oldu. Sözleşme aşamasında firma yetkilileri ile bir araya geleceğiz. Üç vekil olarak ne istediğimizi limanla alakalı firmaya bildireceğiz. Konuya üç vekil olarak çok yakın takibindeyiz.

Bu bağlamda; tüm dedikodu ve asparagas haberlere takılmıyoruz.

Başkalarının dediği gibi uyumuyoruz. Tam tersi üç vekil Kastamonu’nun geleceğini planlıyoruz.

Biz büyük düşünüyoruz.

Biz ne istersek Liman o şekilde olacak diyoruz.

Üç vekil olarak Bölgemizin tüm sorunlarıyla yakından ilgileniyoruz.

Saygılarımla.