Enduro yarışları nefesleri kesti

Azdavay Uluslararası Motosiklet ve Doğa Sporları Festivali kapsamında düzenlenen Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nın 3. ayak yarışları heyecan ve adrenalin dolu anlara sahne oldu.
İlçeye bağlı Suğla Yaylası’ndaki Motor ve Doğa Sporları Merkezi’nde Uluslararası Azdavay Motosiklet ve Doğa Sporları Festivali kapsamında gerçekleştirilen yarışlara 55 sporcu katıldı.
Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Mehmet Ceylan, festival dolayısıyla düzenlenen törende, görsel olarak zengin bir festival yapıldığını söyledi. Azdavay’ın önemli bir etkinliğe ev sahipliği yaptığını belirten Ceylan, Türkiye Süper Enduro yarışlarının 3. ayağının ilçede yapılmasının önem taşıdığını dile getirdi. Kastamonu’nun doğal güzellikleriyle ön plana çıktığına işaret eden Ceylan, “Kastamonu, tarih ve kültür kenti ama aynı zamanda doğal güzellikleriyle doğa turizmi açısından merkez haline gelmeye başladı. Koruma kullanma dengesini iyi tutarak doğal güzelliklerin turizme açılmasını bakanlık olarak destekliyoruz.” dedi.
Vali Yaşar Karadeniz de bölgenin doğası ve kültürüyle belirli birikime sahip bir kent olduğuna dikkati çekti. Suğla Yaylası’nın doğal güzelliğiyle ön plana çıktığını vurgulayan Karadeniz, “Burası 5 yıl içinde Türkiye’nin bilinen bir yaylası olacak. Doğal güzellikler korunarak çok güzel bir yer ve konaklama merkezi haline gelecek.” diye konuştu.
Bazen kazalarında yaşandığı Türkiye Süper Enduro Yarışlarında, zorlu parkurlarda sporcular ilerlemekte güçlük çekti. Türkiye Süper Enduro Şampiyonası’nın 3. ayak yarışlarında yarışmacılar, Süper Enduro GP ve Enduro Gençler (EG), Enduro Prestij (EP), Enduro Usta (EU), Enduro Hobi (EH) ve Enduro Veteran (EV) sınıflarında kıyasıya mücadele verdi.
Ayrıca Türkiye Süper Enduro Şampiyonasında geçtiğimiz aylarda hayatını kaybeden Abana Belediye Başkanı Rıdvan Oyar adına da, motosikletçiler tarafından yarış düzenlendi.
Türkiye Motosiklet Federasyonu (TMF) Yönetim Kurulu Üyesi Mahmut Nedim Akülke, AA muhabirine yaptığı açıklamada, “Etabımız toplam bin 200 metre 21 figürden oluşan ekstrem bir parkur. Doğası ve pisti ile Türkiye’nin sayılı parkurundan birine sahip Suğla Yaylası’nda böyle bir organizasyon düzenlediğimiz için mutluyuz.” diye konuştu.
Yarışmalar sonucunda; Süper Enduro GP grubunda Sinan Memnun birinci, İzzet Kazdal ikinci ve Burak Özdemir üçüncü, Enduro Usta grubunda Murat Kökçü birinci, Murat Akın ikinci ve Çağlar Kundak üçüncü, Enduro Hobi grubunda Nevzat Erol birinci,Çağrı Aslan ikinci ve Mahmut Soner Yılmaz üçüncü, Enduro Genç grubunda Emre Coşar birinci, Eren Mert Kocaman ikinci ve Mustafa Can Küpeli üçüncü oldu. (İHA-AA)