Erbilgin’den et ve süt tepkisi

“Eldeki veriler iyi yönetilemediğimizi gösteriyor”

  • CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, “Süt fiyatı açıklanan referans fiyata göre 2020 Aralık ayına kadar sabit olacak. Süt fiyatları sabit olacak ta bu sürede elektrik, mazot ve asıl önemlisi yem başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki zam (artış) da serbest olacak. Ülkeyi yönetenler hem canlı hayvan ve et ithal etmeye çalışıyor, hem de Et ve Süt Kurumu depolarında bekleyen 50 bin tondan fazla kırmızı eti ihraç etmek için ikinci kez ihale açıyor. Tüm bunlar yönetilemediğimizin resmidir” dedi.

 

CHP İl Başkanı Hikmet Erbilgin, yaptığı yazılı açıklamada süt fiyatlarının sabit, yem fiyatlarının serbest olmasını; et ithal etmeye çalışılırken, 50 bin ton et ihracatının yapılmasını eleştirdi.

“Bu ülkeye, şehre üreterek katkı vermek isteyenlerin, ter dökenlerin önü açılmalıdır” diyen Hikmet Erbilgin, “Ulusal Süt Konseyi soğutulmuş çiğ süt tavsiye fiyatını, %3,6 yağlı ve %3,2 proteinli çiğ süt için 15 Kasım 2019 – 31 Aralık 2020 tarihlerini kapsamak üzere 2,30 TL/Lt olarak belirlendiğini duyurdu. Açıklanan referans fiyat 2020 Aralık ayına kadar sabit olacak. Süt fiyatları sabit olacak ta bu sürede elektrik, mazot ve asıl önemlisi yem başta olmak üzere girdi fiyatlarındaki zam (artış) serbest olacak. Üretici fiyatlarındaki artışı fiyata yansıtamayacak. Yine Et ve Süt Kurumu’nun yayınladığı verilere göre son 1 yılda süt ve yem arasındaki fiyat oranı hep süt üreticisinin aleyhine oldu. İstenen 1 litre süt ile 1 kilo 300 gram yem alınması olarak kabul ediliyor. Şu anda 1 litre süt ile ancak 1 kilo 120 gram yem alınabiliyor. Bu durum çiftçi lehine düzeltilmelidir” dedi.

“KIRMIZI ETTE YAŞANAN SKANDAL YÖNETİLEMEDİĞİMİZİN RESMİDİR”

Et ithal edilirken, 50 bin tonun üzerinde kırmızı etin de ihraç edilmeye hazırlandığını söyleyen Hikmet Erbilgin, “Böyle şey mi olur demeyin, ülkeyi yönetenler hem canlı hayvan ve et ithal etmeye çalışıyor hem Et ve Süt Kurumu depolarında bekleyen 50 bin tondan fazla kırmızı eti ihraç etmek için ikinci kez ihale açıyor.  9 Ekim 2019 son başvuru tarihi olarak belirlenen ihale ile 46 bin 343 ton karkas ve lop etin ihraç şartıyla satmaya çalışıyor. Kurum daha önce 38 bin 663 ton etin ihraç kaydıyla satılması için ihale açmış ancak ihaleye katılan olmamıştı. Kırmızı ette yaşanan skandal yönetilemediğimizin resmidir” dedi.

“BESİCİLERİMİZ HAYVANINI KESTİREMİYOR; İKTİDAR VEKİLLERİ GÖRMEZDEN GELİYOR”

Et ve Süt Kurumu’nun depolarda yer olmadığı için sınırlı sayıda hayvan kesimi yaptığını da söyleyen Hikmet Erbilgin, “Besicilerimiz yüksek maliyetlerle besledikleri hayvanlarını besi süresini tamamladığı halde kestiremiyor. Besici kesim yaptıramaz iken ithalat devam ediyor. Besici kestiremediği hayvanını beslemeye devam etse maliyetleri daha da çok artıyor. Kestireyim dese kurumdan parasını alamıyor. Temmuz ayından bu yana Et ve Süt Kurumu’na kestirdikleri hayvanların parasını alamadığını söyleyen besicilerimiz var. Besicilerin Et ve Süt Kurumu’ndan alacaklarının 250 milyon liraya ulaştığı öngörülüyor” diye konuştu.

“VERİLER BURADA İKTİDAR VEKİLLERİ YALANLAYAMAZ”

Verilerin ortada olduğunu ve iktidar vekillerinin bunları yalanlayamayacağını söyleyen Hikmet Erbilgin, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Hal böyleyken yerli ve milli diyenler ithalatta rekor kırdı. Deposundaki eti satamayan Et ve Süt Kurumu’nun “2018 Sektör Değerlendirme Raporu”na göre, kırmızı et ithalatı 2018’de ton bazında yüzde 233, ekonomik değer bakımında yüzde 106 oranında arttı. 2017 yılında 18 bin 857 ton olan kırmızı et ithalatı için 85 milyon 190 bin dolar ödendi. 2018 yılında ise toplamda 55 bin 752 ton kırmızı et için Türkiye, dışarıya 260 milyon 107 bin dolar ödeme yaptı. Ayrıca, 2018 yılında, toplamda 1 milyon 460 bin 563 büyükbaş ve 426 bin 507 küçükbaş olmak üzere 1 milyon 886 bin 70 baş canlı hayvan ithalatı yapıldı. Bu ithalat için ödenen toplam döviz 1 milyar 754 milyon 531 bin 892 dolar. Sadece et ve canlı hayvan ithalatına 2018’de ödenen döviz 2 milyar doların üzerinde. 2019’un ilk 6 aylık döneminde, 285 bin 224 baş besilik ve 6 bin 863 baş kasaplık canlı hayvan ithalatı yapıldı. Her ay ortalama 50 bin baş besilik hayvan ithalatı yapılıyor. Çiftçimizi, besicimizi bu açmazdan çıkarmak, ülkemizin kaynaklarını doğru kullanmak temel görevimizdir. Hemşerilerimiz hiç merak etmesinler. Derdin dermanı CHP’de bu metal yorgunlarında önlem alacak takat artık yok.”