Ergin: “Esnaf kredisinde vade mağduriyeti giderildi”

18.Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Dursun Ergin, esnaf kredilerinde faiz oranının yüzde 5’ten 8’e yükseltilmesinin yanı sıra 5 yıllık vadenin 4 yıla ve taksit sürelerinin de 1 ve 3 aya düşürülmesinin yarattığı sorununun çözümü yönünde yapılan girişimlerin sonuç verdiğini, geri ödemede 4 yıllık vadenin 5 yıla çıkarıldığını, bir ve üçer aylık taksit ödemelerinin de bir, üç ve altışar ay olarak değiştirildiğini açıkladı.

Yüzde 2 olan banka komisyon oranının yüzde yarıma düşürüldüğünü, faiz oranının isi yüzde 8  olarak kaldığını belirten Ergin, “Birliğimize bağlı 15 Kooperatifimizde 8 bin 330 ortağımıza kooperatiflerimiz kefaleti ile bugüne kadar  472 milyon lire kredi  kullandırılmış olup, Birliğimize bağlı Kooperatiflerimizdeki plasman sorunları da ortadan kaldırılmıştır” dedi.

18.Bölge Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Dursun Ergin, esnaf kredilerinde faiz oranının yüzde 5’ten 8’e yükseltilmesinin yanı sıra 5 yıllık vadenin 4 yıla ve taksit sürelerinin de 1 ve 3 aya düşürülmesinin yarattığı sorununun çözümü yönünde yapılan girişimlerin sonuç verdiğini, geri ödemede 4 yıllık vadenin 5 yıla çıkarıldığını, bir ve üçer aylık ödemelerinin de bir, üç ve altışar ay olarak değiştirildiğini açıkladı.

Son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Ergin’in dün düzenlediği  basın toplantısına Birlik Başkan Vekilleri Devrekâni Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi ve Esnaf Odası Başkanı Mehmet Altıkulaç, yine Mehmet Alktıkulaç ve Seydiler Esnaf ve Sanatkârlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Arslan da katıldı.

Dursun Ergin, gelişmelerle ilgili şu bilgileri verdi:

“Esnaf ve sanatkârlarımızınkooperatifimizin kefaletiyle T.Halk Bankasındankullanmış olduğu kredilerin faiz oranları bilindiği üzere 1 Mayıs 2019 tarihi itibari ile %5’ten,  % 8 ‘eyükseltmiş, 5yıl ve 6 aylık vadeler,4 yıla çekilip en fazla1 ve 3 aylık olanvadeler ileverilmeye başlanmıştır.

Kullandırılan kredilerin vadesinin bir anda 5 yıldan 4yıla çekilmesi ve en uzun taksit ödemesinin 3’er aylık dönemlerle olmasının bazı esnaflarımızı sıkıntıya düşürmesinden ötürü bu konu Merkez Birliğimize iletilmiş, 14-18 Ekim 2019 tarihlerinde Antalya’da Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’ın katılımları ile gerçekleştirilen Başkanlar Kurulu seminerinde,Genel Başkanımız A.KadirAkgül’ün çabalarıyla, yapılan talepler ve istişareler sonrasında söz konusu durumun Esnaflarımızı mağdur ettiği iletilerek iyileştirme yapılması ve 5 yıllık kredilerin yeniden kullanıma açılması Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’dan istenilmiştir.

23 Ekim 2019 tarihi itibari ile  Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet  Kooperatiflerimizin4 yıl (48 Ay) vade ve 1- 3’er aylık taksitödeme şekilleri,5 yıla kadar(60 Ay) vade ve1-3-6’şar aylık taksitlendirme olarak değiştirilmiş, %2 olan bankakomisyon oranları%0,05 (bindebeş diğer bir ifadeyle yüzde yarım) olupfaiz oranları %8  olarak kalmıştır.

18.Bölge Birlik Başkanlığı olarak Birliğimize bağlı15 Kooperatifimizde 8 bin 330 ortağımıza kooperatiflerimiz kefaleti ile bugüne kadar  472 milyon lira kredi kullandırılmışolup, Birliğimize bağlı kooperatiflerimizdeki plasman sorunları da ortadan kaldırılmıştır.

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatiflerimizin bu durumlara gelmesinde emeği geçen başta Genel Başkanımız A. Kadir Akgül’e, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan’a18.Bölge Birlik Başkanlığı  olarak teşekkür ederiz.

Bundan sonraki çalışmalarımızküçük esnaf ve sanatkârlarımızıniçinde bulunduğu durumda göz önünde bulundurularak,faiz oranlarının düşürülmesi yönünde gerekli çalışmaları yapmak olacaktır.”

Cengiz MUHZİROĞLU