Ergin’den çağrı

Kastamonu Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (KESOB) Başkanı Dursun Ergin, Kastamonu’daki kurum, kuruluş, işadamı ve vatandaşlardan alışveriş için il dışını değil Kastamonu esnafını seçmelerini, esnafın yanında olmalarını istedi.

Kastamonu Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği (KESOB) ve Esnaf, Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Dursun Ergin, esnafı ayakta tuttuğunu belirttiği faizsiz kredilerin sürmesi talebinde bulundu.

Esnaf kredileri ve esnafın durumu, bu konuda gerçekleştirdikleri çalışmalarla ilgili değerlendirmelerde bulunan Ergin şunları söyledi:

“Kastamonu Esnaf, Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi olarak her esnafa 150 bin liraya kadar kredi verebiliyoruz, faizi de yüzde 5. Bu konuda şu anda piyasanın dar olduğu, faizlerin yüksek olduğu bir noktada esnaf kefalet faizleri çok düşük, bu noktada müracaat eden her esnafımız kredi için şartlarını yerine getirdiğinde bu krediyi de alabiliyor.
Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan’da faizlerin yüksekliğinden uzun yıllardır söz ediyor, bunu konuşmalarında tekrar ediyor, bahsediyor, gerçekten yüzde 15 faizle kredi alıp da yatırım yapan insanların işi gerçekten zor. Yüzde 15 faiz ciddi bir oran, karlılık oranı bu faizleri piyasada karşılayacak durumda değil, yatırım yapacaksınız bunun karşılığını almak için bir beklentiniz olacak, ama esnaf için, esnaf kredisi için esnaf kefaleti değerlendirdiğimiz zaman bizim faizlerimizin yüzde 50’sini devletimiz, hükümetimiz süspanse ediyor. Bizim kredilerimizin faizi yüzde 5, dolayısıyla küçük esnafımız da bu şekliyle desteklenmiş oluyor, zaten o da olmasa küçük yerlerde küçük esnafın ulusal ve uluslararası sermaye ile mücadele edip de ekmek parası kazanma imkanı da yok.
O konuda inşallah ben hükümetimizden Esnaf Başkanı olarak beklentimiz bu faizsiz kredilerin küçük esnafı koruma adına bu desteklerin devam etmesini istiyorum, eğer öyle olmazsa küçük esnaf ayakta duramaz, şu an için piyasalarda da bir darlık var.
Daha öncelerde 30 bin liralık faizsiz kredi çıktı, biz merkez kooperatifi olarak esnafımıza 5,5 milyon lira -eski paraya göre 5,5 trilyon lira- kredi verdik, bu da ciddi bir rakam. Onu o zaman Esnaf Kefalet Koopratifi üzerinden verdiler ve biz Ankara bölgesi de dahil bölgemizde en çok kredi rakamına ulaşan ikinci kooperatif olduk.
Hükümetimiz mademki esnafımız alsın noktasında bu kredinin faizsiz kullansın diye önünü açmış, biz de o zamanlar gece gündüz çalıştık, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı KOSGEB’in en son çıkan 50 bin liralık krediden herkes yararlanabilsin diye KESOB’taki personelimizi gece 24’e kadar çalıştırdık, sabah erken mesaiye başlattık, insanlarımız müracaat edebilsin hükümetin verdiği bu destekten alabilsinler diye.
Buradan Kastamonu için genel bir değerlendirme yaparsak; Diğer bölgelere göre oranımız yüksek… KOSGEB’le bu konuda birlikte gerekli çalışmayı yaptık. Biz de müracaat etmek isteyen herkesin müracaat etmesini sağladık. Krediye müracaat edenlerin alması noktasında yaklaşık yüzde 80’leri bulduk. Bu da ciddi bir oran, İnşallah bunun devamı da gelir. Hemşerilerimizin ve Kastamonu’da yaşayanların alışverişlerini ilimizden yapmaları konusunda da Esnaf Odaları Birliği olarak görselli olacak şekilde çalışma yapıyoruz, bunu da yakında hep birlikte göreceğiz. Kastamonu’da yaşayan herkesin her gününde yanında olan esnafı tercih etmeleri noktasında vatandaşımızdan isteğimiz olacak. Bu çalışmayı da yakında hep birlikte göreceğiz.”
Cengiz MUHZİROĞLU