Eroğlu’na ana soru

Bugün ağırlayacağımız Bakan Eroğlu’ndan ilimiz, orman varlığı olarak ülkemizin en zengin vilayetlerinden biri olmamıza rağmen orman köylümüzün neden yoksul olduğu sorusunun cevabını bekliyor.

Üretim maliyetlerinin artmasına rağmen birim fiyatların düşüklüğünden yakınan orman köylülerimizin Bakan Eroğlu’ndan, ilimiz şartlarına uymadığını ifade ettikleri “dikili satış” uygulamasının kaldırılmasını ve ormanları çok yıllığına özel şirketlere kiralayacağını iddia ettikleri yönetmelik hazırlığından vazgeçilmesini talep edecekleri öğrenildi.

 

Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu, bakanlığına bağlı birimlerin gerçekleştireceği koordinasyon toplantısına katılmak ve makam ziyaretlerinde bulunmak için bugün ilimizde olacak.

Bu soru cevap bekliyor

Bugün ağırlayacağımız Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu’ndan özellikle Kırık Barajı’nın inşasına başlanması başta olmak üzere ilimizin beklentileri büyük.

Ancak Kastamonu kamuoyu Bakan Eroğlu’ndan öncelikle, ilimizin orman varlığı olarak ülkemizin en zengin vilayetlerinden biri olmasına rağmen orman köylümüzün neden yoksul olduğu sorusunun cevabını bekliyor.

Orman köylümüz geçinemiyor

Orman köylülerimizin sorunlarını ve taleplerini bugün programı elverdiği oranda Bakan Eroğlu’nun aktarmaya çalışmaları bekleniyor. Orman köylülerimizin öncelikli olarak, üretim maliyetlerinin artmasına rağmen birim fiyatlarının düşüklüğü nedeniyle geçim zorluğu çektiklerini Bakan Eroğlu’na iletecekleri kaydediliyor.

 

“Dikili satış Kastamonu’da uygulanmasın”

Kastamonu orman köylüsünün Bakan Eroğlu’ndan bir diğer taleplerinin ise orman kooperatiflerine mağduriyet yarattığını kaydettikleri “dikili satış” uygulamasından ilimizde vazgeçilmesi olacağı söyleniyor. Orman köylülerimizin bu taleplerindeki dayanaklarını ise diğer bölgelerin aksine ormanın kendilerinin tek geçim kaynağı olması oluşturuyor.

 

Ormanlar özel şirketlere mi kiralanacak?

Orman köylülerimizin Bakan Eroğlu’na ulaştırmaya çalışacakları üçüncü talepleri ise Orman Ürünlerinin Satış Esasları yönetmeliğine konulacağını iddia ettikleri ormanların özel şirketlere uzun süreli kiralanmasını gündeme getirecek düzenlemeye olan tepkileri. Orman köylülerimize bu uygulamaya karşı olan tepkilerini “Ormanlarımızı kaybetmek istemiyoruz” şeklinde dile getiriyorlar.

Bakan’ın programı

19 ARALIK 2015- CUMARTESİ

09.00-11.00    Ankara’ dan hareket ve IIgaz Dağı Milli Parkına varış ( Karayolu 206 Km)

11.00-12.00 Milli Park Derbent Şehitliği açılışı ve ziyaret

Milli Parkta incelemeler

Yaban Hayatı sahasındaki yaban hayvanlarının yemlenmesi

12.00-13.00 Serbest zaman (Ilgaz Dağı Milli Parkı)

13.00-13.45 IIgaz– Kastamonu (65 km)

13.45-14.30 Kastamonu Valiliğini ziyaret

14.30-16.00 Orman Genel Müdürlüğünce Orman Köylülerine Kullandırılan
Orköy Kredileri Sertifika Dağıtım Merasimi

Yer: Atatürk Spor Salonu

16.0016.30 Kastamonu Belediye Başkanlığını ziyaret

16.30-17.00 AK PARTi İl Başkanlığını ziyaret

17.00-19.00 Koordinasyon Toplantısı

Yer: Orman Bölge Müdürlüğü

.. /. Kastamonu-Ankara