Ersizlerdere

Küre Ersizlerdere kanyonu Türkiye’nin 252. Tabiat Parkı ilan edildi.  Küre’ye 8 kilometre uzaklıkta bulunan kanyon ve çevresi 217 hektarlık alandan oluşuyor.

Ersizlerdere Kalkınma Eğitim ve Eko Turizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, AA muhabirine, 10 yıllık hayallerinin gerçek olduğunu söyledi.

Ersizlerdere Kanyonu’nun Türkiye’nin en önemli kanyonları arasında yer aldığını belirten Çağır, şunları dile getirdi:

“2,5 kilometre uzunluğunda 1,5 kilometrelik doğa yürüyüş parkuru olan bir kilometre de kanyon geçişi olan bir kanyon. İçinde suların kayalar üzerinde oluşturduğu görsel güzelliklerin yanı sıra cadı kazanları, şelalelerin yer aldığı bir doğa harikası. Bölgede Türkiye’nin en güzel sonbahar görüntülerini görebilirsiniz. Ülkemizin önemli kanyonlarından biri olması dolayısıyla macera turizmi açısından da oldukça önemli bir coğrafya. Macera severlerin, kaya tırmanışçılarının, kanyon geçişi sporcuların yoğun ilgisini görüyor. Türkiye’nin 252. Tabiat Parkı ilan edilmesiyle birlikte gelen ziyaretçi sayısının gün geçtikçe artacağına inanıyoruz.  Eko turizmin ve kırsal turizmin bölgesel kalkınmaya vesile olacağına inanıyoruz.”

Bölgenin kalkınması için destek isteyen Çağır, “Desteklerle kırsal kalkınmanın önü açılırsa bölgemiz dünyada örnek bir yer haline gelir. Devletimizden destek bekliyoruz.” diye konuştu.

Ersizlerdere köyü sakinlerinden Ahmet Yılmaz ise “Bu kanyon ve çevresi şimdi tabiat parkı oldu. Çok da güzel oldu. İleride konaklama yerleri de yapılırsa inşallah daha da iyi olur. Buraya gelenler sayesinde bölgemiz gelişir. Burası doğal ve bakir bir yer. Ormanda ağaç çeşitleri bol, çok güzel manzarası var. Gelenler çok beğeniyor. İnşallah daha da güzelleşecek.” ifadelerini kullandı.