Ersizlerdere, Tabiat Parkı ilan edildi

Ersizlerdere Kanyonu ve çevresindeki 217 hektarlık alan, Türkiye’nin 252’nci “Tabiat Parkı” oldu.

Ersizlerdere Kanyonu ve çevresindeki 217 hektarlık alan “Ersizlerdere Tabiat Parkı” olarak ilan edildi. Küre-İnebolu yolu üzerinde Küre’ye 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve 2 bin 180 dekar büyüklüğe sahip alanda, göknar, kayın, meşe, çam, gürgen, söğüt ile kavak ormanları bulunuyor.

Küre Ersizlerdere Ekoturizm Derneği Başkanı Mustafa Çağır, Ersizlerdere Kanyonu’nun Türkiye’nin 252’nci tabiat parkı ilan edilmesine ilişkin şu açıklamada bulundu:

“Gayretlerimiz ve mücadelemiz sonuç verdi. Hayırlı olsun memleketimize. İnşallah kırsal kalkınma ve ekoturizm yatırımları devlet eliyle yapılacak. Yeni iş kapıları açılacak. Çok koştuk. Çok yorulduk. Çok mücadele ettik. Emeği geçen herkesten Allah razı olsun. Şimdi yatırım zamanı geleceğe umutla bakan Küre, Ersizler ve Ersizlerdere Köyümüz yolun açık olsun. Daha Küre için yapacağımız çok projelerimiz var. Bunlardan en büyük projemiz de Küre ve çevresini kalkındıracak ve ilçe turizmine renk katacak olan Ersizler ile Ersizlerdere Kanyonu arasına cam geçiş yolunu yapmak. Bu konuda da ilgililerden gerekli olan yardım bekliyoruz. ”

AK Parti İl Başkanı Doğan Ünlü de, gelişmeyle ilgili şunları söyledi: “Doğa turizmi konusunda dünyanın sayılı şehirlerinden biri olma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu yolda desteklerini hiçbir zaman esirgemeyen Cumhurbaşkanımız, Genel Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’ye, Milletvekillerimiz Hakkı Köylü ve Metin Çelik’e, Milli Parklar Bölge Müdürümüze ve emeği ve katkısı geçen tüm herkese şükranlarımı sunuyorum. Ersizlerdere Kanyonu Tabiat Parkı Kastamonu’muza ve Küre’mize kıymetli hemşehrilerimize hayırlı uğurlu olsun.”