“Eserleri daha çok kişiye ulaşmalı”

Aşıklık geleneğinin ilimizdeki son temsilcisi, Çanakkale Türküsü’nün kaynak kişisi, şair, edebiyatçı, öğretmen, gazeteci, müzik ve ilim adamı İhsan Ozanoğlu,
ölümünün 36. yılında dün kabri başında anıldı.

Ozanoğlu’nun merkeze bağlı Duruçay köyündeki mezarı başında ailesi, protokol üyeleri ve vatandaşların katılımıyla düzenlenen törende Kur’an-ı Kerim okundu, dua edildi. Duruçay Ortaokulu öğrencileri Nida Dabak “Öldüğüm Zaman”, Ece Su Eriş ve Sedef Büşra Kemahoğlu “Çocuk Destanı” ve Derya Uslu da “Öğretmen Ordusu” isimli İhsanOzanoğlu şiirlerini okudular.

Kastamonu Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, yaptığı konuşmada, Ozanoğlu’nun eserlerinin daha fazla kişiye ulaşması gerektiğini söyledi.

Ozanoğlu’nun Kastamonu kültür hayatının önemli bir ismi olduğuna işaret eden Kılıçarslan, “Bu ismin sonraki nesillere hem adıyla hem eserleriyle tanıtılabilmesi için yerel yönetimlerin çok büyük destek sunması lazım. Eserlerinin daha fazla hemşehrimize ulaşması sağlanırsa ozanımıza karşı görevimizi layıkıyla yapmışızdır diye düşünüyorum.” ifadesini kullandı.
Kılıçarslan şöyle konuştu:”Vefatının 36. senesi devriyesinde büyük halk ozanı, gazeteci, şair, öğretmen İhsan Ozanoğlu’nu rahmetle,minnetle ve şükranla anıyorum. Belediye Başkanımızında söylediği gibi ülkemiz halen büyük bir mücadele veriyor. Ben buraya Giresun Görele ilçesinden üç hafta önce geldim. Dün orada bir şehidimiz vardı. Bir değerli teğmenizim hakkın rahmetine kavuştu. Ben bu vesile ile bütün kahraman Silahlı Kuvvetleri ve Emniyet Teşkilatında vatan savunmasında görev ifa eden, canlarını ve kanlarını veren şehitlerimiz de rahmetle, minnet ve şükranla anmak istiyorum. Mekanları da cennet olsun. İhsan Ozanoğlu’nun çeşitli etkinliklerle daha çok tanıtmalı ve yeni nesile anlatmalıyız. Eserlerini daha çok duyurmalıyız. Bence bu anma gününün şuna vesile olmasını da isterim, Kastamonu Kültür hayatının önemli bir isminin bundan sonraki nesillere hem adı ile hem eserleri ile tanıtılabilmesi için başta yerel yöentimleri çok büyük destek sunması lazım. Bu konuda çalışmalar yapıldığını da duydum. Ozanımıza karşı görevimizi daha da layığı ile yapmalıyız. Ozanımıza Allah’tan rahmet diliyorum, mekanı cennet olsun diyorum.”

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da Ozanoğlu’nun gerçek manada bir saz şairi, edebiyatçı ve din alimi olduğunu belirterek, hayatını dolu dolu geçirdiğini, Kastamonu’nun geçmişinde büyük bir gurur kaynağı olarak yerini aldığını kaydetti. Babaş konuşmasında şunları söyledi:
“İhsan Ozanoğlu benim ve ilimiz için çok önemli bir şahsiyet, onun için ona çok değer veriyoruz ve onu etkinliklerimizle de yaşatıyoruz. Onu bir kez daha mezarı başında büyük bir katılımla birlikte anıyoruz. Kastamonu’nun geçmişte büyük bir gurur kaynağı. Yeni nesil İhsan Ozanoğlu’nun tanımıyor, biz İhsan Ozanoğlu’nu gelecek nesillere de taşımalıyız. 36. ölüm yıldönümünde de mezarı başındayız, onu bir kez daha anıyoruz.
‘En Kültürlü Halk Ozanı’ ve ‘Aşıklar Babası’ ödüllerinin sahibi ilim ve bilim adamı İhsan Ozanoğlu’nu anlamak ve anlatmak adına çalışmalarımızı sürdüreceğiz. Bu doğrultuda İhsan Ozanoğlu’nun mirasına her zaman sahip çıkmalıyız.
Dün de Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ile ilgili bir toplantı yaptık, bununla ilgili de çok güzel çalışmalarımız devam ediyor, İhsan Ozanoğlu’da birçok eserinde Şeyh Şaban-ı Veli hazretlerinde bahsetmiştir ve onu belirtmiştir. Ozanoğlu Hz. Pir Şeyh Şaban-ı Veli ile ilgili birçok eserinin de olduğunu söylemiş. Bu da bizim için çok önemli bir göstergedir. Bu yolda da hızlı adımlar atacağımıza eminim.
Türkiye zor bir dönemden geçiyor, hergün şehitlerimiz oluyor, vatan evlatlarımız şehit oluyor, onlara da Allah’tan rahmet diliyor, ailelerinede sabırlar ihsan ediyorum. Yaralanan Gazi olan kardeşlerimize de şükranlarımı sunuyorum. Bu coğrafyada hala bu kan sürecektir. Coğrayamızda gözü olanlar var. Bizler kanımızın son damlasına kadar da mücadeleimizi her zaman sürdüreceğiz. Vatanımzıa sahip çıkacağız.
Çanakkale türkümüzün kaynak kişisi, şair, edebiyatçı, öğretmen, gazeteci, müzik ve ilim adamı İhsan Ozanoğlu’nu geçmişte yaptığı başarılı çalışmalardandolayı onu bir kez daha anıyorum ve rahmetle yad ediyorum. Bu vesileyle toprağı vatan yapan kahramanlarımıza da Cenab-ı Hak’tan rahmet diliyorum. ”
Soğuk ve karlı havada düzenlenen, İhsan Ozanoğlu’nun oğulları Ozan Ozanoğlu, Can Ozanoğlu ve Günay Ozanoğlu’nun yer aldığı törene Vali Vekili Ünal Kılıçarslan, Belediye Başkanı Tahsin Babaş, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri T. Zafer Karahasan, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, İl Emniyet Müdürü Metin Turgay Karabulak, İl Jandarma Komuran yardımcısı J. Albay Fevzi Başköy, İhsangazi Belediye Başkanı Zühtü Danacı, Kurum ve Kuruluş Müdürleri, STK’lar, Partililer, Muhtarlar, Gazi ve Şehit Aileleri, Duruçay Köyü öğrencileri ile vatandaşlar katıldı.
Anma programını organize eden Belediye, katılımcılara tören sonrasında ikramda bulundu.