Eski komiserden etkin pişmanlık talebi

FETÖ/PDY davası

 “Silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla yargılanan Doğanyurt eski emniyet amiri ile ilgili davanın ilk duruşması görüldü.

Tutuksuz yargılanan U.Y, duruşmaya Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Batman’dan katıldı.

 

Kastamonu’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında meslekten ihraç edilen komiserin yargılanmasına başlandı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesindeki duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyeliği” iddiasıyla tutuksuz yargılanan U.Y, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla Batman’dan katıldı.

U.Y, savunmasında, polis okulunda okurken bir arkadaşı aracılığıyla örgütün kendisiyle irtibata geçtiğini söyledi.

Örgütü 15 Temmuz 2016’ya kadar cemaat olarak bildiğini savunan U.Y, “ByLock telefonuma 2014 yılında Kastamonu’dayken yüklendi. Dini yazılar geliyordu. O nedenle bir sakınca görmedim. 15 Temmuz gecesi bu yapının darbeyi yaptığına kanaat getirdim ve ByLock’u telefonumdan sildim.” ifadelerini kullandı.

Örgütün sohbetlerine katıldığını dile getiren U.Y, “Doğanyurt ilçe emniyet amiri olarak görev yapıyordum. Örgüte kurban bağışında bulundum. Etkin pişmanlıktan yararlanmak istiyorum.” dedi.

Sanığın avukatını da dinleyen mahkeme heyeti, duruşmayı 12 Aralık’a erteledi.

ABANALI İŞADAMLARININ DAVASI

Kastamonu’da, Fetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması’na (FETÖ/PDY) yönelik soruşturma kapsamında tutuklu bulunan sanık, adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Kastamonu Ağır Ceza Mahkemesinde, Abana ilçesindeki bazı iş adamlarına yönelik örgüt üyesi oldukları iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması görüldü.

Duruşmaya, “silahlı terör örgütü üyeliği” suçundan yargılanan tutuklu sanık Z.A.Ş, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla katıldı, tutuksuz sanıklar B.I. ve Y.K. ile avukatları mahkemede hazır bulundu.

Z.A.Ş, savunmasında ilçede bir dönem Zaman gazetesinin dağıtımını üstlendiğini söyledi.

Hiçbir terör örgütüne üye olmadığını savunan Z.A.Ş, “Yaklaşık 1 yıldır cezaevindeyim. Rahatsızlıklarım var.  Tahliyemi talep ediyorum.” dedi.

Mahkeme başkanının, “Savcılıktaki ifadenizde ‘Fetullah Gülen terör örgütü elebaşısı değil’ demişsiniz. Bu konuda ne diyeceksiniz?’ diye sorması üzerine Z.A.Ş, “O gün tansiyonum yükselmişti. Ne dediğimi hatırlamıyorum. Bu ifadeyi kesinlikle kabul etmiyorum. Ben böyle bir şey demedim.” diye konuştu.

Diğer sanıkları ve avukatları da dinleyen mahkeme heyeti, Z.A.Ş’nin adli kontrol şartıyla serbest bırakılmasına karar verdi.

Abana ilçesinde 15 Temmuz darbe girişiminden sonra düzenlenen operasyonda Z.A.Ş, B.I. ve Y.K.Ş, gözaltına alınmış, B.I. ve Y.K.Ş adli kontrol şartıyla serbest bırakılırken Z.A.Ş. tutuklanmıştı.

AA