Eski tabut tahtalarıyla kuş evi yapan imamın hedefi sokak hayvanlarını yuvaya kavuşturmak

Çatalzeytin ilçesinde görev yapan imam hatip Necmettin Korkmaz, eski tabutların tahtalarından yaptığı kuş evlerinin ardından şimdi de sokak hayvanları için kolları sıvadı.

Kavakören köyü Düzmamlay Mahallesi’nde görevli Korkmaz, cami çevresine çiçek dikerken kullanılmayan tabutları fark etti. Depodan çıkardığı tabutları yakmak istemeyen Korkmaz, çevredeki kuşlar için yuva yaptı.

Yaptığı kuş evlerini rengarenk boyayıp cami çevresindeki ağaç dallarına asan Korkmaz, şimdi de sokak hayvanları için yuva yapmak istiyor.

Köyde göreve başlayalı 3,5 yıl olduğunu anlatan Korkmaz, “3,5 senedir bu tabutlar kenarda duruyordu, hiç kullanılmadı. Yer kapladıkları için temizlik amaçlı aldım. Aldıktan sonra kırıp yakmak içimden gelmedi.” dedi.

Bölgede çok fazla kuş olduğunu belirten Korkmaz, şunları dile getirdi:

“Malum havalar da soğudu. Tabutu yakmaktansa kuşlar üşümesinler diye kuş yuvası yapma fikri aklıma geldi. İki tabutun tahtalarından 8 kuş yuvası yaptım. Bunları da çevremizdeki ağaçlara astım. Yaklaşık 1 hafta oldu, kuşlarımız sabah aç kaldıklarında gelip yemlerini yiyip gidiyorlar. Daha sahiplenmediler ama yavaş yavaş alışıyorlar. Önümüzdeki günlerde inşallah kuşlarımız da içerisine girip yuva yapıp yavrularını büyütürler, biz de seviniriz.”