Esnaf Kefalet, plasman peşinde

KESOB Başkanı Dursun Ergin, bu yıl Nisan ayına kadar ortaklarına 50 milyon lira kredi kullandırttıklarını, son iki ayda ise toplam 25 milyon liralık kredi talep dosyasının yığıldığını, plasman sıkıntısı nedeniyle kooperatif ortaklarının kredi talep başvurularını alamadıklarını söyledi.

Güven Tur kooperatifinin genel kurulunda konuşan Dursun Ergin, şoför esnafını araç değiştirmeyle ilgili sıkıntıya düşürmemek adına Haziran ve Temmuz aylarında kredi talep dosyalarını kabul edeceklerini ve en kısa sürede talebe cevap vermeye çalışacaklarını ifade etti.

 

 

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi  Başkanı Dursun Ergin, bu yıl Nisan ayına kadar ortaklarına 50 milyon lira kredi kullandırttıklarını, son iki ayda ise toplam 25 milyon liralık kredi talep dosyasının yığıldığını belirterek, plasman sıkıntısı nedeniyle kooperatif ortaklarının kredi taleplerini alamadıklarını söyledi.

Kastamonu Güven Tur kooperatifinin genel kurulunda konuşan Dursun Ergin, araç değiştirmeyle ilgili şoför esnafını sıkıntıya düşürmemek adına Haziran ve Temmuz aylarında kredi talep dosyalarını kabul edeceklerini ve en kısa sürede de talebe cevap vermeye çalışacaklarını da ifade etti.

Dursun Ergin, genel kuruldaki konuşmasında şunları söyledi:

“2019 yılı başından üçüncü ayın sonuna kadar kooperatifimize ciddi anlamda kredi talebi geldi. Bunun en büyük sebeplerinden biri de banka faizlerinin çok yükselmesi ve Esnaf Kredi Kooperatifi’nin kredilerinin yüzde 5’te kalması. Bundan dolayı çok ciddi talep oldu. Bu talebi karşılama noktasında Merkez Birliğimizle ve Halk Bankası Genel Müdürlüğü ile görüşmeler neticesinde ciddi anlamda plasman aldık. Üçüncü ayın ortasına kadar Kastamonu’daki ortaklarımıza yaklaşık 50 milyon TL kredi verdik. Talep çok olduğu için yaklaşık 25 milyon TL’lik bir dosya elimizde yığıldı ve bunun neticesinde ciddi anlamda plasman sıkıntısı yaşadığımızdan, yaklaşık 2 aydır da siz değerleri kooperatif ortaklarımızın kredi talebi başvurularını alamıyoruz. Esnaf Kredi Kooperatifimiz, Türkiye’de sayılı kooperatifler içerisinde. En yüksek plasman alan ve güç noktasında da ciddi bir yere gelmiş bir kooperatif. Belli bir oranda dosyalarımızı erittik. Haziran-Temmuz aylarında, araç değiştirmeyle alakalı,  şoför esnafını sıkıntıya düşürmemek adına,kredi talebi dosyalarını kabul edeceğiz. Bu noktada kredilerin en kısa zamanda ödenmesi için de gereken gayreti göstereceğiz. Sıkıntıları çözmek için ciddi gayret gösteriyoruz.”