Esnaf Kefalet’ten kredi açıklaması

“Esnafımıza 30 bin TL’ye kadar sıfır faizli kredi”

Kastamonu Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Dursun Ergin, esnaf kredisi kullanımıyla ilgili yaptığı açıklamada,   önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2016 yılına devreden krediler ile 2016 yılında kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz indirim oranı 2015 yılındaki gibi yine yüzde 50 olarak belirlendiğini belirtti.

Ergin, “Ayrıca 2015 / 8296 sayılı kararname ile makine ekipman ve demirbaş, işyeri modernizasyonu, hammadde ve döner sermaye ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarlarımıza Kooperatifimiz kefaleti ile 30 bin TL.’ye kadar % 100 faiz indirim oranı uygulanarak yani sıfır faizle kredi kullandırılacaktır” dedi.

Ergin’in, esnaf kredileriyle ilgili açıklaması şöyle:

Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifimiz kefaleti ile T. Halk Bankası kaynaklarından 2016 yılında kullandırılacak kredilere ilişkin usul ve esasları belirleyen kararname 16 Aralık 2015 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

Kararnameye göre Kooperatiflerimiz kefaleti ile kullandırılan kredilere uygulanan faiz indirim oranında herhangi bir değişiklik olmamış, önceki yıllarda kullandırılan ve bakiyesi 2016 yılına devreden krediler ile 2016 yılında kullandırılacak kredilere uygulanacak faiz indirim oranı 2015 yılındaki gibi yine % 50 olarak belirlenmiş değişiklik olmamıştır.

2015 yılı içinde yayımlanan kararname ile kaybolmaya yüz tutan meslek kollarında el dokuma işleri, bakır işlemeciliği, çini ve çömlek yapımı, sedef kakma ve ahşap oyma işleri, kaşıkçılık, bastonculuk, semercilik, yazmacılık, yorgancılık, Keçecilik, lüle ve oldu taşı işlemeciliği, çarıkçılık, yemenicilik, oyacılık ve bu işlere benzerlik gösterdikleri Maliye Bakanlığınca kabul edilen işlerde faaliyet gösteren ve “ Esnaf Vergi Muafiyeti Belgesi” sahibi esnaf ve sanatkarlar ile 3308 sayılı mesleki eğitim kanunu kapsamında, kredi başvuru tarihi itibarı ile en az 3 yıllık ustalık belgesine sahip olan ve ustalık belgesi ile ilgili meslek kolunda son bir yıl içinde kendi adına işletme kurduğunu belgeleyen girişimci esnaf ve sanatkarlara faizsiz kredi desteği sağlanması hususu kararnamede daha önceki haliyle aynı şekilde muhafaza edilmiş ve bu kredilerin aynı şartlarla 2016 yılı içerisinde de kullandırılması imkanı sağlanmıştır.

Ayrıca 2015 / 8296 sayılı kararname ile makine ekipman ve demirbaş, işyeri modernizasyonu, hammadde ve döner sermaye ihtiyacı olan esnaf ve sanatkarlarımıza Kooperatifimiz kefaleti ile 30,000,00,-TL.’ye kadar % 100 faiz indirim oranı uygulanarak yani sıfır faizle kredi kullandırılacaktır. Kredi başvurusunda bulunanlar kredinin kullanım amacını yazılı olarak beyan edecek olup, ayrıca hibe desteği kullanmadıklarına dair KOSGEB ‘ den yazı getirmeleri gerekmektedir. Kooperatifimize 01.12.2015 tarihi itibarı ile borcu olmayan esnaflar bu krediden yararlanabileceklerdir.

Bu konu hakkında detaylı bilgi almak isteyen Esnaf Ve Sanatkarlarımızın Kooperatifimize müracaat etmelerini önemle rica ederiz.