Esnafın kredi borçları yapılandırılacak

  1. Bölge Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı Dursun Ergin, 30 Haziran 2020 öncesinde, kooperatiflerinde günü geçmiş kredi borçları bulunan esnaf ve sanatkarların 31 Ağustos 2020 tarihine kadar başvurmaları halinde kredilerinin yapılandırılacağını açıkladı.

Salgın nedeniyle esnafın günlük ihtiyaçlarını karşılamakta dahi zorlandığını ve borçlarını ödemekte büyük sıkıntı çektiğini ifade eden Dursun Ergin, merkez birliklerinin özverili çalışması neticesinde böyle bir yapılandırma kararının çıkarıldığını söyledi.

Dursun Ergin’in açıklaması şöyle:

“Kovid -19 salgınıyla mücadele kapsamında, S.S. 18. Bölge Birliği’ne bağlı Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet kooperatiflerimiz gerek işletme kredilerinde gerekse esnaf destek paketi kapsamında sunulan 25.000 TL limitli kredi için başvuruda bulunan tüm esnaf ve sanatkarımıza kredi desteği sağlamak için büyük bir özveri ile görev yapmışlardır ve yapmaya da devam etmektedirler.

Kovid – 19 salgınının olumsuz etkileri esnaf ve sanatkarımızın üzerinde halen daha devam etmektedir. Kooperatiflerimiz kefaletiyle kredi kullanmış olan ortaklarımızın büyük bir bölümü kredi taksit borçlarını ödemekte büyük sıkıntı yaşamaktadırlar. Birçok esnafımız bırakın borç ödemeyi, günlük ihtiyaçlarını dahi karşılamakta zorlanır hale gelmişlerdir.

Merkez birliğimizin özverili çalışmaları neticesinde Ticaret bakanlığımızın da görüşü alınarak 30 Haziran 2020 tarihi ve bu tarihten  önce kooperatiflerimize günü geçmiş  kredi  borçları bulunan esnaf ve sanatkarlarımızın 31 Ağustos 2020 tarihine kadar kooperatiflerimize başvurmaları ve yapılandırma talebinde bulunmaları  halinde kooperatif  takibinde bulunan kredi taksitlerine 13.07.2020 tarih ve 2020/17 sayılı yapılandırma kapsamında; gecikmede olan  borçlarını  peşin ödedikleri takdirde gecikme faizleri silinerek, borcun 24 aya kadar taksitlendirilmesi talep edildiği takdirde ise taahhüt tarihinden itibaren % 10 faiz oranı üzerinden 24 aylık basit faiz hesaplanarak ve asıl alacak tutarı ile hesaplanan faiz tutarı toplamı (yapılandırmaya esas borç tutarı) 24 takside  bölünerek ilk taksiti peşin tahsil edilmek kaydıyla, taksitlendirerek ödeme yapabileceklerdir.

Esnaf ve sanatkarının her daim yanında olan, gece gündüz demeden çalışan  TESKOMB Genel Başkanımız  A.Kadir Akgül beyefendiye ve TESKOMB yönetim kurulumuza, Ticaret Bakanımız Ruhsar Pekcan hanımefendiye tüm esnaf ve sanatkarlarımız adına S.S. 18. Bölge Esnafve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri Birliği Başkanı  olarak teşekkür ederim.”