“Evimizi elimizden alırlar” korkusu!

Valilik, Şeyh Şaban’ı Veli caddesinde ilk etabı sürmekte olan sokak sağlıklaştırma projesini caddenin tamamında uygulamak için harekete geçti ancak bina sahiplerinin vermesi gereken “muvafakatname” engeline takıldı.

Proje kapsamında Valilik tarafından binalarına cephe giydirmesi, çatı onarımı ve önlerindeki kaldırıma Türk taşı döşemesi yapılacak olan mülk sahiplerinin, restorasyon sonrasında evlerinin ellerinden alınacağı korkusuyla muvafakat vermedikleri kaydediliyor.

Vali Günaydın: “Vatandaş devletine güvensin”

Mülk sahiplerinin binalarına cephe giydirme izni vermemesini değerlendiren Vali Şehmus Günaydın, “Vatandaş devletine güvensin, cephe giydirme ile evlerinin ellerinden gitmeyeceğini bilsin” açıklamasında bulundu.

İzin konusunda tereddüt yaşayan mülk sahiplerine, caddede restorasyonu bitmekte olan konutların sahipleri ile görüşmelerini de öneren Vali Günaydın, “Kimsenin evini elinden almıyoruz, sadece cephe giydirmesini yapıyoruz” dedi.

Vali Günaydın, mülk sahiplerinin rıza göstermesi halinde gerekli kaynağı bulup bu yıl içinde ihaleye çıkacaklarını ve Vakıf Hamamı’ndan başlayarak caddenin sonuna sokak sağlıklaştırmasını yapacaklarını kaydetti.

Caddenin sokak sağlıklaştırma işinin bitmesinin ardından özellikle Ramazan akşamları trafiğe kapatılacağını kaydeden Vali Günaydın, “Şeyh Şaban’ı Veli caddesini Kastamonu kültürünün ve turizminin can damarı olacak şekilde hazırlıyoruz” açıklamasında bulundu.

İlk etap Nisan’da bitecek

Hazreti Pir caddesinin yaklaşık üçte birlik kısmını kapsayan ilk etap sokak sağlıklaştırma işinin Nisan ayında tamamlanması bekleniyor.

Özel İdare tarafından yaklaşık 2,5 milyon liralık bütçeyle Çınar İnşaat’a ihale edilen Sokak Sağlıklaştırma Projesi’nin 450 iş günü içerisinde öngörülüyor. Proje dahilinde cadde üzerinde yer alan 39 binanın cephelerinde kentin dokusuna uygun restore çalışmaları gerçekleştiriliyor. Türk kaldırımı döşenecek olan yolun kenarındaki duvarlar ise tarihi dokuya uygun olarak yapılıyor.