"Farklılık yaratın cesaretli olun"

_MG_0065

Latife Boyner’den öğrencilere hayat tavsiyesi

Boyner ailesine adına konuşan Fazıl Boyner’in kızı Latife Boyner, öğrencilere verdiği hayatla ilgili tavsiyesinde, “Farklılık yaratmayınca ilerlenmiyor, başarı gelmiyor. Farklı düşünmeyi kendinize ilke edinin. Kendinize güvenin ve cesaretli olun” dedi. Anma programında Rektör Seyit Aydın, Fazıl Boyner isminin üniversitelerinde yaşatılmaya devam edeceğini söylerken, Belediye Başkanı Babaş ise hayırseverleri üniversiteye destek olmaya davet etti.

 

ERHAN VEREN

Kastamonulu hayırsever iş adamı merhum Fazıl Boyner, vefatının 19.yılında adını taşıyan Kastamonu Üniversitesi Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu’nda anıldı.

_MG_0006

Kastamonu Üniversitesi yönetimi tarafından gelenek haline getirilen “Fazıl Boyner’i Anma Günü”ne Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ın yanı sıra merhum Fazıl Boyner’in adına üniversiteye bina yaptıran kızları Latife ve Lerzan Boyner ile Leman Halulu katıldı. Programda Boyner kardeşler zaman zaman duygulu anlar da yaşadı.

_MG_0127

Sağlık Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mehmet Atıf Çetiner’in açılış konuşmasıyla başlayan programda, Boyner ailesi adına Latife Boyner, Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın ve Belediye Başkanı Tahsin Babaş da birer konuşma yaptı.

Anma programında ayrıca Beslenme ve Diyetik Bölümü’nün “Besin Kimyası ve Analizleri, Beslenme İlkeleri Laboratuvarı ile Hemşirelik Bölümü öğrencilerinin karakalem ve suluboya çalışmalarından oluşan resim sergisinin de açılışı gerçekleştirildi.

_MG_0013

Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu’nun Fazıl Boyner Sağlık Bilimleri Fakültesi’ne dönüştürülmesi taleplerinin Bakanlar Kurulu’nun onatında beklediğini söyleyen Kastamonu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Seyit Aydın, 900 öğrencinin akademik eğitim aldığı Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulu’nda Sağlık Kurumları Yöneticiliği ve Sosyal Himzet bölümlerine öğrenci alınmaya başlanmasıyla dahada gelişeceklerini kaydetti.

Merhum Fazıl Boyner isminin üniversitede yaşatıldığını ve bundan sonra da yaşatılmaya devam edeceğini belirten Rektör Aydın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bugün son derece anlamlı bir vesile ile bir araya gelmiş bulunuyoruz. Kastamonu eşrafından ve örnek girişimleriyle iş dünyasında çok mühim bir yere sahip olan, üniversitemize maddi ve manevi büyük destekleri bulunmuş ve bulunmaya devam eden Boyner ailesinin merhum babaları Fazıl Boyner’i yad etmek üzere toplandık. Vatanına, milletine; bunun da ötesinde insanlığa hizmet etmek, her ferde nasip olmaz. Merhum Fazıl Boyner, bu vasıfları bünyesinde barındırmış, Türkiye’ye ve Türk milletine pek çok fayda sağlamış mühim bir şahsiyettir. Sayın Latife Boyner, Sayın Lerzan Boyner ve Sayın Leman Halulu hamınefendiler, babaları Merhum Sayın Fazıl Boyner hatırasına yaptırdıkları üniversitemiz bünyesinde Sağlık Yüksekokulu ile ilim camiasına büyük bir katkı sağlamışlardır. Üniversitemiz bu konuda kendilerine müteşekkirdir. Bu yıl beşincisi yapılan anma günü ile Merhum Fazıl Boyner’in ismi üniversitemizde yaşatılmaktadır ve yaşatılmaya da devam edecektir. Değerli konuklar insanın ölünce amel defteri kapanır. Ancak üç kişinin amel defteri kapanmaz. Geride sadaka-i cariye bırakanın, hayırlı bir evlat bırakanın ve faydalanılacak bir ilim bırakan kimselerin amel defteri kapanmaz. Merhum sayın Fazıl Boyner’in kızları da hayırlı bir evlat olarak kendilerine düşen sorumluluğu en güzel şekilde göstermişlerdir. Boyner ailesi, Sağlık Yüksekokulu binamızın tesisinin yanı sıra, öğrencilerimizi de unutmamıştır ve onlar için düzenli bir burs fonu sağlamaktadır. Bu yardımlarından ötürü de talebelerimiz adına kendilerine ayrıca müteşekkiriz. Üniversitemiz Fazıl Boyner Sağlık Yüksekokulumuz, önümüzdeki yıllarda inşallah sağlık Bilimleri Fakültesi olarak hizmet verecektir. Bu konudaki teklifimiz Bakanlar Kurulu’na gönderilmiştir. Önümüzdeki günlerde müspet neticesini alacağımızı umut ediyorum. 2015-2016 Akademik Yılı’nda “Hemşirelik” ile “Beslenme ve Diyetetik Bölümü”nde halihazırda tahsil gören 900 talebesi ile sağlık sektörüne vasıflı eleman yetiştirmeye çalışmaktadır. Ihtiyacını gidermeye çalışmaktadır. “Sağlık Kurumları Yöneticiliği” ve “Sosyal Himzet” bölümlerine alınmaya başlanacak talebelerle inşallah daha da gelişecektir. Akademisyen sayımız da günden güne artmaktadur. İnşallah daha da iyi olacaktır. Bugün ayrıca Yüksekokulumuz bünyesinde faaliyet gösterecek Beslenme ve Diyetetik Bölümünün analiz Laboratuvarının da açılışını yapacağız. Açılan labarotuvarla talebelerimiz gıda kimyası, gıda analizleri ve beslenme prensipleri gibi konularda uygulamalı eğitim de almış olacaklardır. Boyner ailesi ve yakınlarına bizleri bu günde yalnız bırakmadıkları, maddi manevi her türlü desteği her daim sağladıkları için huzurlarınızda tekrar teşekkür ediyorum”

Boyner ailesi adına öğrencilere seslenen Latife Boyner ise öğrencilerden kendilerine güvenmelerini ve farklılık yaratmak için çalışmalarını istedi.

Latife Boyner, “Babamız Fazıl Boyner’i saygıyla anıyor, nur içinde yatmasını diliyoruz. Değerli idarecilerimiz bizlerin bugün burada beraberliğini sağladılar. Kendilerine çok teşekkür ediyoruz. Gençlerimize, öğrencilerimize yeni ders yılında başarılar diliyorum. Hepsi de inşallah ileride büyük yerlere gelirler. Her gün Kastamonu’daki öğrencilerimizin ne tür farklılıklar yarattığını düşünüyorum. Farklılık yaratmayınca ilerlenmiyor, başarı gelmiyor. Farklı düşünmeyi kendinize ilke edinin. Kendinize güvenin ve cesaretli olun. Bu özelliklerin hepinizde var olduğundan eminim. Gayret gösterip çok çalışarak bunları ortaya çıkarmanız lazım. Bunlar olmayınca bir yerlere varılamıyor. Memleketimizin sizlere çok ihtiyacı var. Bu arada hepinizden birlik, beraberlik ve kardeşlik içinde eğitimlerinize devam etmenizi rica ediyorum. Bunları unutmayalım, bu birliğe çok ihtitacımız var” diye konuştu.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş ise konuşmasında tüm hayırseverleri üniversiteye destek olmaya davet etti.

Başkan Tahsin Babaş, “Fazıl Boyner’i rahmet ve minnetle anıyoruz. Bu serveti bize bıraktı. Bütün insanlığa bıraktı. Tabi üniversite olarak hızla gelişiyoruz. Bunun için sivil toplumun ve halkın birlik ve beraberlik içerisinde olması lazım. Ben her zaman söylüyorum, üniversiteyi en çok geliştirecek Kastamonu’nun insanlarıdır. Kastamonulular ne kadar destek verirse üniversite o kadar hızla gelişir. Herkesin üniversiteye gönülden destek vermesi lazım. Üniversite bir il için çok önemli. Ben bunu her zaman söylüyorum. Keşke üniversite Kastamonu’ya çok daha önce kurulmuş olsayıd. Biz bugün Kastamonu’nun tarihi ve kültürel dokusunu yeniden ayağa kaldırmak için yaptığımız çalışmalarda üniversitenin çok geç kurulmuş olmasının sancısını çekiyoruz. O tarihi dokuların bir çivisini, bir parçasını mumla arıyoruz. Üniversite erken kurulmuş olsaydı eminim ki bugün Kastamonu çok daha iyi yerde olurdu. Belediye olarak özellikle yurtlar konusunda çok ciddi manada çalışmalarımız var. Yurtları hızla açıyoruz ve açmaya da devam edeceğiz. Şuan Kastamonu Üniversitesi’ndeki öğrenci sayısı 25 bin civarında. Bizim hedefimiz ise 50 bin öğrenci ama altyapının hızla yapılması lazım. Belediye olarak 8 bin öğrenci kapasitesine ulaşabilecek yurtlar yapılması için ihtiyaç duyulan alanlar hazırlıyoruz. Tüm hayırseverleri Kastamonu Üniversites’ne destek vermeye çağırıyorum. Boyner ailesine Kastamonu’ya böyle bir eğiitm yuvası kazandırdıkları için teşekkür ediyorum. Kastamonu Üniversitesi’ni de her yıl bu anma gününü organize ederek yapılanı unutmadıkları için kutluyorum” ifadelerini kullandı.