Fidantepe piramidi

Taşköprü Düzdağ’da çok yüksek ve eğimli arazide 24 bin 800 fidan toprakla buluşturuldu.

Orman ve Su İşleri Bakanlığı Orman Genel Müdürlüğü (OGM) ağaçlandırma çalışmalarında engel tanımıyor. Bu çerçevede Kastamonu Taşköprü Düzdağ’da çok yüksek ve eğimli arazide zor şartlarda çalışan orman teşkilatı alanda 24 bin 800 fidanı toprakla buluşturdu.

DCIM100MEDIADJI_0020.JPG

OGM, ülke topraklarının erozyondan korunması, tabiatın bozulan dengesinin yeniden sağlanması için ağaçlandırma çalışmalarını hız kesmeden sürdürüyor. Bu çalışmalar zaman zaman ise zor ve çetin arazi şartlarında yapılıyor. Bu çerçevede orman teşkilatı Kastamonu’da çok yüksek ve eğimli arazide toprak muhafaza ve rehabilitasyon çalışması yaptı. Taşköprü Düzdağ’daki çalışmalarla 24 bin 800 fidan toprakla buluşturuldu.
Yaban Hayvanları İçin Meyveli Türde Fidanlar Dikildi
400 dekarlık alanda yapılan ağaçlandırma çalışmalarında sadece çam fidanı dikmeyen OGM, bu alanda meyveli türlerde fidanları da toprakla buluşturdu. Bu meyveli fidanların toprakla buluşturulmasıyla, meyvelerinden yaban hayvanlarının istifade etmesi ve yaban hayatının desteklenmesi hedeflendi.
Çalışmalar Köylülere Gelir Kaynağı Oldu
472 dekarlık alanda toprak muhafaza çalışması da yapan OGM, ağaçlandırma çalışmalarının yapıldığı 400 dekarlık alanda 22.100 karaçam, 1.000 sarıçam, 1.000 ceviz, 600 alıç ve 100 cevizi toprakla buluşturdu.
Bu çalışmalarla aynı zamanda bölgedeki köylülere gelir kapısı olan orman teşkilatı, arazi hazırlığı ve dikim çalışmalarıyla köylülere 120 bin TL kaynak aktardı.
14 Yılda 3 Milyar 750 Milyon Fidan Toprakla Buluşturuldu
Orman teşkilatının ülke topraklarının korunması ve ağaçlandırılması hususunda büyük çalışmalar yaptığını vurgulayan Orman ve Su İşleri Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu da “ Son 14 yılda 3 milyar 750 milyon fidanı ülkemizde toprakla buluşturduk. Orman teşkilatımız yazın közde, kışın buzda çalışan cefakar bir teşkilat. Kastamonu’da da böyle zor arazi şartlarında çalışıyorlar. Ama orman teşkilatımız engel tanımıyor. Hepsini kutluyorum. Hangi şartta olursa olsun ülke topraklarımızı korumak için ağaçlandırma çalışmalarımızı sürdürmeye devam edeceğiz” değerlendirmesinde bulundu.