Futbol ekonomiye güç katacak

Futbol ekonomiye güç katacak 

Ziraat Türkiye Kupası ilk hafta maçları 15-16 ve 17 Aralık’ta yapılacak. 3 milyar liralık ayakların mücadele edeceği maçlar, futbol ve ekonomiyi canlandıracak.

ÖZLEM DOĞANER / Sabah Gazetesi

Ziraat Türkiye Kupası (ZTK) heyecanı başlıyor. 32 takımın yer aldığı gruplarda ilk hafta maçları 15-16 ve 17 Aralık’ta yapılacak. Maçlar atv, aHaber ve aSpor’dan naklen yayınlanacak. 3 milyar liralık ayakların mücadele edeceği kupa maçları hem futbola hem de ekonomiye renk katacak. ZTK finali 25 Mayıs 2016’da yeni inşa edilen Antalya Arena Stadı’nda oynanacak.

26 İL VE İLÇE KAZANACAK 
İstanbul’dan 6 takımın mücadele edeceği ZTK gruplarında, 26 il ve ilçe temsil edilecek. Şanlıurfa’dan Rize’ye Nazilli’den Kastamonu’ya Türkiye’nin her köşesinde futbol konuşulacak. Maçlar, sadece takımların yayın ve stadyum gelirlerine değil aynı zamanda şehirlerin ekonomisine de katkıda bulunacak. Araştırmalara göre 4 büyüklerin maç yaptığı şehirlerin ekonomisine sadece bir maçla sağlanan katkı en az 2-3 milyon lira oluyor.

3 MİLYAR LİRALIK AYAKLAR 
ZTK’da toplam 953 milyon 370 bin euroluk yani 3 milyar liralık ayaklar mücadele edecek. Piyasa değeri en yüksek grup 203 milyon 380 bin euro’luk değeriyle Fenerbahçe, Antalyaspor, Tuzlaspor ve Giresunspor’un karşılaşacağı H Grubu olacak. Piyasa değeri en düşük grup ise 63 milyon 680 bin euro değerindeki D grubu. Bu grupta Çaykur Rizespor, Aydınspor , Bucaspor ve Mersin İdmanyurdu mücadele edecek. Grup maçlarının piyasa değeri en yüksek takımı H Grubu’nda mücadele edecek olan 160 milyon 950 bin euro’luk Fenerbahçe takımı. Piyasa değeri en düşük takım ise G grubundaki Etimesgut Belediyespor. 3. Lig’de mücadele eden takımın piyasa değeri sadece 875 bin euro.

muslera H Grubu’nda mücadele edecek olan Fenerbahçe, rakiplerinin toplam değerinin 4 katı bir takımla sahaya çıkacak. Fenerbahçe’de Nani ve Markovic gibi piyasa değeri 15 milyon euro’yu bulan futbolcular tek başlarına rakipleri Tuzlaspor’un 5 katı değerine sahip.
C Grubu’nda mücadele edecek olan Beşiktaş’ın değeri grubundaki takımların toplamının tam 4 katı. Sadece Beşiktaşlı Gökhan Töre bile 15 milyon euro’luk değeriyle Sivas Belediyespor’un toplam değerinin 5 katı değerinde…

E Grubu’nda mücadele edecek Galatasaray’ın ilk 18’inde yer alan tek bir futbolcunun bile değeri rakibi Kastamonu 1966’nın toplamından yüksek durumda. Galatasaray’ın en değerli futbolcusu Muslera’nın tek başına piyasa değeri 17 milyon euro. Yani rakipleri Kastamonu 1966 ve Karşıyaka’nın toplam değerinin yaklaşık 2 katı.Transfer Markt’ın verilerine göre, toplam değeri 1,3 milyon Euro olan Kastamonusor’un ise tam 13 katı. F Grubu’nda oynayacak Trabzonspor’un değeri, rakiplerinin toplamının iki katı. Bordo mavililerin Onur Kıvrak, Mbia gibi birçok futbolcusu rakip takımlardan daha yüksek değerde.