Futbol YBO'da top başı yapıldı

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim’in Kastamonu’da hayata geçireceği Futbol YBO projesinde ilk antrenman dün başladı.
6-13 yaş aralığındaki öğrencilere futbol eğitimi verilmesini ön gören proje ilk etapta Taşköprü YBO’da başladı.
Taşköprü’nün yanı sıra merkez ilçe, Tosya, Cide, İnebolu, Araç, Daday ve Bozkurt’ta da uygulanacak olan projenin ilk çalışması Futbol YBO’ları Proje Geliştirme Uzmanı Dr. Sinan Bozkurt ve Taşköprü YBO Beden Eğitimi Öğretmeni Ahmet Serkan Akkaya yönetiminde gerçekleşti.
Antrenmanı TFF Gençlik Geliştirme Departmanı Sorumlusu Rasim Kara ve Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ile birlikte izleyen Vali Şehmus Günaydın, “ Türkiye’de Yatılı Bölge Okulu sayısının en fazla olduğu illerden biri olan Kastamonu’da Türkiye için çok önemli bir proje olan Futbol YBO’ları projesi başlatıldı. Ülkemiz futboluna yeni değerler ve yetenekler kazandırmak için TFF’nin koordinatörlüğünde bu çalışma başlatıldı. Bizde valilik olarak sahip olduğumuz tesisleri iyileştirerek ve bu imkanları seferber ederek bu yapılanmaya, çalışmaya katkı vermek istiyoruz. Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim yeniden Kastamonu’ya geldiğinde yapılan çalışmaları tekrar değerlendireceğiz. Ama şu muhakkak ki Türkiye futbolu adına çok güzel bir çalışma. Kastamonu’nun yanı sıra çocuklarımız ve Kastamonu futbolu için çok önemli bir çalışma olarak görüyorum. Emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.
Projenin sürekliliği için Kastamonu’nun spor lisesine kavuşturulması gerektiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Cengiz Bahçacıoğlu ise “Taşköptü YBO’ya ait spor salonunun ısıtma problemini çözüme kavuşturuyoruz. Ayrıca Taşköprü YBO’ya çim saha yapımında da sona yaklaştık. Projenin başarılı olması için gerekirse bir sahada yaparız. Projenin hedefine ulaşması için Kastamonu’nu spor lisesine kavuşturulması gerekmektedir. Bu noktafa Futbol Federasyonu’ndan Ankara’da yürüteceğimiz çalışmalara destek olmalarını istiyoruz” ifadelerini kullandı.
TFF Gençlik Geliştirme Departmanı Sorumlusu Rasim Kara ise “Türk futbolunun temel sorunu yaşa göre eğitimdir. Hollanda, İngiltere, İsviçre, Fransa, Almanya’da futbola başlama yaşı 5 iken, Türkiye’de futbola başlama yaşı ise 10’dur. Futboldaki en önemli sorunda budur. Biz Kastamonu’dan startını vereceğimiz 06-13 Yaş Futbol Eğitimi projesiyle çocuklarımızın doğru ve planlı olarak temel futbol eğitimi almalarını istiyoruz. Kastamonu’dan Türkiye’ye yayacağımız bu projedeki paydaşlarımız Kastamonu Valiliği, Kastamonu Belediyesi, Milli Eğitim İl Müdürlüğü, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü, Kastamonu Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu, Amatör Spor Kulüpleri Federasyonu, Türkiye Futbol Antrenörleri Derneği, Kastamonu Futbol İl Temsilciliği ve Kastamonu’daki futbol kulüpleri olacak. Bu projeye start vermeden önce TFF olarak öncelikle çalıştırıcı sorunuyla karşılaşmamak için Kastamonu’da Grassroots C Antrenör Lisansı Kursu düzenledik. Bu kursu başarıyla tamamlayan antrenörlerimize spesifik olarak 06-13 Yaş Futbol Eğitimi’nden geçireceğiz. Öncelikle bilgi eğiticiler yetiştireceğiz. Projemizi Taşköprü’de YBO’da uygulayacağımız gibi merkezde BESYO’nun desteğiyle, İnebolu’da ise tamamen kulüp işbirliğiyle hayata geçireceğiz. Projeye dahil edilen her öğrencinin sağlık ve beslenme takipleri yapılacak. Taşköprü’nün yanı sıra Merkez’de, Tosya’da, Cide’de, İnebolu’da, Araç’ta, Daday’da ve Bozkurt’ta da eğitimlere başlayacağız.” ifadelerini kullandı.
TFF olarak tek amaçlarının yeni yetenekler keşfetmek olduğunu belirten Rasim Kara, projenin devamlılığı için Kastamonu’ya spor lisesi kazandırılması konusunda da TFF’nin üzerine düşeni yapacağından kimsenin şüphe duymamasını istedi.
Kastamonu’da harekete geçirilmesi gereken bir potansiyel olduğunu kaydeden Rasim Kara, “Kastamonu’da ciddi bir potansiyel var. TFF olarak bizim amacımız yeni yetenekler keşfetmek. Babasının kim olduğu, şehirde mi yoksa köyde mi yaşadığı önemli değil. Kastamonu’da bir çok yetenekli oyuncu çıkacağına inanıyorum. Kastamonu’da bu potansiyel var. Bu projelerin devamlılığın sağlanması önemli. Kastamonu’nun spor lisesi talebi konusunda TFF’nin üzerine düşeni yapacağından kimse şüphe duymasın. Kastamonu’ya spor lisesi yapılması gerekiyorsa onuda yaparız” diye konuştu.