Gastronomi toplantısı

Ne yazık ki “logo” meselesi kadar konuşulmadı “Gastronomi Toplantısı”… Oysa ilimiz için çok büyük kıymete sahip. Uğrunda başkanların birbirine girdiği konu gastronomi. “Hangisi daha güzel” diye anketlerin açıldığı lezzetlerin ev sahibi Kastamonu’da, gastronomi toplantısı yapıldı KUZKA’da. Vali Çakır başkanlık etti, şehrin temsilcileri oval masada yerlerini aldı.

Yan komşumuz Karabük’ün 68 bin nüfuslu ilçesi Safranbolu’nun yer aldığı UNESCO’ya “Yaratıcı Şehirler Ağı”nda yer alan “Gastronomi Şehirleri” arasına girebilmek için kolları sıvadı şehrimiz.

Takdir, minnet; masada oturan, kafa yoran, “Ne yapabiliriz”i düşünenlere.

2023 için beklentimizi bir kat daha artıracak bir konu var önümüzde. 2023’ü iple çekmek için bir konu daha. “Yapılacak” denilen projelerin tarihi 2023’ü biraz daha sabırsızlıkla beklememizin bir sebebi daha… Uğurlu olsun.

O kadar önemli bir konuya değindi ki Vali Bey toplantıda… “Gastronomi şehri olmamız turizme de katkı sağlayacak” dedi. Yıllardır bir türlü kısmetimizde olmayan turizm ivmesini gastronomiyle yakalarız belki. Doğal güzelliklerimiz gözlere hitap etmiyorsa, hanlarımız, hamamlarımız, külliyelerimiz, camilerimiz yeterli değilse gelip görmeye, belki midelere hitap ederiz bu şekilde… Kim bilir?..

Gözde MINIK