Gazeteci Cemiyetleri/Dernekleri üzerine düşünceler…

h.aksoyTürkiye’de gazeteler öteden beri hep yaşam kavgası verirler.  Öyle ki, Cumhuriyet’in ilk yıllarında Harf Devrimi’nin yerleşmesi/tutması anlamında gazetelere mali  destek verilmişti.
DP döneminde iktidarı  doğrudan ve de dolaylı yoldan  destekleyen gazetelere Resmi İlan ve ucuz kağıt sağlamada ayırımcılık/iltimas yapıldığını yaşıtlarım bilirler.
Bu gün de  farklı yöntemler uygulanıyor ne yazık ki… İktidara yakın görünmek isteyen  çevreler ilan/reklamlarını belli gazetelere vermeyi yeğliyorlar.
Dünkü uygulamalar bir haksızlıktı… Bugünkü durum  ise daha farklı bir haksızlık…
Bugünkü  uygulamanın, haksız rekabet yaratan bu durum olduğu gerçek…
•••
Geçelim konunun bir başka yönüne…
Medya dünyasında demokrasi adına “çok seslilik” hoş, güzel de, örgütlenmenin  böyle alacalı/bulmacalı oluşu garip/tuhaf…
Bakıyorsunuz bir il merkezinde yıllar önce kurulmuş -çalışıyor çalışmıyor ayrı konu- gazeteciler cemiyeti var. Cemiyet seçiminde görev alamayanlar ya da kaybedenler hemen yeni bir Cemiyet kurmanın peşine düşüyorlar.
Bölünmüş, parçalamış bir medya dünyası… Gazeteciler… Medyacılar… Televizyoncular… Internet gazetecileri… Magazin gazetecileri… Parlamento, ekonomi gazeteci dernekleri/cemiyetleri…
Böylesine parçalanmış/bölünmüş bir dünyada dirlik mi olur?
Herkes ayrı havalarda…
Son yıllarda bir de “Federasyon” peşine takılıp gidenler oldu. Şimdi nerededirler, ne ederler? Bilinmiyor…  Kendi dünyalarında “kapalı devre yayın” gibi… Görüntü yok ortada…
•••
Böylesine parçalanmış/bölünmüş bir meslek grubunun öteden beri gelen saygınlığı ise ikbal /kişisel gelecek peşinde  koşanların bu alana balıklama dalmalarıyla/atlamalarıyla giderek yok olma yönüne doğru yol alıyor.
Nedeni de bir dükkan açacak kişi de belge/ehliyet aranırken gazete çıkaracak/yayımlayacak olanlarda böyle bir mesleki deneyim/ehliyet nedense aranmıyor.
Nedeni de  ortada: mesleksel anlamda  sesini güçlü çıkaran bir örgütlenme yok. Meslek sorunları konusunda sadece Türkiye Gazeteciler Cemiyeti ve Basın Konseyi ses yükseltip hak arıyorlar, o kadar…
Peki, 81 ildeki meslek örgütü gazeteci cemiyetleri nerede? Onlar niçin yok sayıyorlar kendilerini…
Türkiye Gazeteciler Cemiyetinin eskisi gibi  dini bayramlarda  “Bayram Gazetesi” yayınlama girişimleri “Yaygın  Medya” patronlarınca kırılıyor/engelleniyor.
Peki,  “yerel medya” niçin bu anlamsız tutumu kırıp kendileri Cemiyetleri/dernekleri aracılığıyla “Bayram Gazetesi” çıkarmıyor, ilan alarak maddi yönden güçlenmiyor, mensuplarını bayramlarda aileleriyle birlikte olmalarını düşünemiyor/sağlamıyor?
Böyle bir öncülüğü Trabzon, Gaziantep, Bursa, Balıkesir, Kastamonu, Adana, Mersin, Antalya, Edirne, Samsun, Sakarya, Eskişehir, Ordu, Çankırı, Erzurum, Yozgat, Zonguldak, Van, Diyarbakır, Şanlıurfa, Muğla, Malatya, Elazığ, Konya, Kayseri, Afyon, Manisa, İzmir illerimiz gazeteciler cemiyetleri yapabilir ve çözüme kavuşturabilirler. Çünkü, Yerel Medya” patronlarımız “para gözlü” değiller ve böyle bir öneriye sıcak kollarını ve gönüllerini açıp “evet” diyecekler biliyor/inanıyorum.
Yerel basındaki  gazete sahipleri ve Cemiyet/Dernek Başkanı dostlarım; dini  bayramlarımız yaklaşıyor. Kendi sorunumuza kendimiz  neşter atalım.
Merakla bekliyorum, acaba “hangi ilimiz örnek” olacak?

 

hikmet-aksoy-bant