Gazetecilik Başarı Ödülleri sahiplerini buldu

 

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin bu yıl ikincisini gerçekleştirdiği Gazeteciler Günü ve Gazetecilik Başarı Ödülleri programı önceki akşam Canoğlu Restoran’da yapıldı.

Merkez ve ilçelerden çok sayıda gazetecinin iştirak ettiği geceye, Kastamonu Belediye Başkanı Tahsin Babaş eşi ile birlikte katıldı.

Gecenin açılış konuşmasını yapan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) Başkanı Erkan Yılmaz, 1984 yılında kurulan Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin, son 32 aylık zaman diliminde birbirinden önemli etkinliklere imza attıklarını söyledi.

Bu çalışmalar arasında Hüsnü Açıksöz adına gerçekleştirilen etkinliklere ayrı bir parantez açan Erkan Yılmaz, “Bizler için en önemlisi, Kastamonu basınının gelmiş geçmiş en büyük gazetecisi Hüsnü Açıksöz’ü, Kastamonu halkına yapacağımız çeşitli faaliyetlerle anlatmak ve tanıtmak göreviydi. İşte tam bu noktada Hüsnü Açıksöz’ün adının bir yere verilmesi noktasında Kastamonu Belediyesine sunduğumuz dilekçe Belediye Meclisi’nde görüşülmüş ve sonrasında büyük üstadın adı Kuyudibi girişindeki meydana verilmişti. Ben bu önemli karar için, başta Sayın Başkan Tahsin Babaş olmak üzere, Belediye meclisimizin değerli üyelerine Kastamonu basını adına teşekkür ediyorum. Temennimiz; ilerleyen günlerde bu alanın adına yakışır şekilde düzenlenmesi ve bir törenle tabelanın o bölgeye çakılmasıdır” diye konuştu.

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin uzun yıllar üzerinde çalıştığı gazetecileri konut sahibi yapma projesinin de son aylarda hız kazandığını ifade eden Erkan Yılmaz: “Geçtiğimiz günlerde Belediye Başkanı Tahsin Babaş’ı ziyaretimizde, kendilerinin gazetecilerimizi konut sahibi yapma kararlılığını görmüş olmanın heyecanını yaşadık. Sorunsuz bir şekilde yolunda ilerleyen bu proje ile ilgili de ilerleyen günlerde somut gelişmeler yaşanacaktır. Diğer yandan, Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti’nin daha nezih bir ortamda hizmet verebilmesi amacıyla uzun süredir taleplerimiz arasında yer alan yeni bir hizmet binası için çalışmalarımız sürmektedir. Kastamonu Belediyesi’nin Şehir Parkı projesi içerisinde bize de bir yer tahsisi yapılacağını ümit ediyoruz” dedi.

Kastamonu il genelinde bugün itibariyle kayıtlı 120 gazetecinin bulunduğunu hatırlatan Erkan Yılmaz, “Ancak cemiyetimize üye olmamasına rağmen, gazetelerimize, bir başka deyişle Kastamonumuza önemli katkılar sunan isimlerimiz de vardır. 150 yıllık tarihi geçmişi olan Kastamonu Basını olarak diyoruz ve bilinmesini istiyoruz ki; hiçbir ayırt etmeden, görevi ne olursa olsun işte tüm bu isimler bizler için çok önemli ve değerlidir” diye konuştu.

Belediye Başkanı Tahsin Babaş da konuşmasında gazeteciler için konut projesi, Hüsnü Açıksöz Meydanı’nın düzenlenmesi, Gazeteciler Cemiyeti’ne Şehir Parkı projesi içerisinde bir yer tahsisi ve yeni Sanayi Sitesi projesi içerisinde Matbaacılar Sitesi oluşturulması gibi çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Başkan Babaş, “Demokratik kültürün ayrılmaz bir parçası olan medyanın, önümüzdeki dönemde birlik ve beraberliğimizin korunması konusunda daha fazla rol üstleneceğine inanıyorum. Bu düşünceler eşliğinde, tüm basın çalışanlarımızın Gazeteciler Günü’nü kutluyor, kendilerine başarılar diliyorum” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Belediye Meclisi kararıyla Hüsnü Açıksöz’ün adının Kuyudibi girişindeki meydana verilmesi nedeniyle Erkan Yılmaz tarafından Belediye Başkanı Tahsin Babaş’a bir plaket takdim edildi. Daha sonra Gazetecilik Başarı Ödülleri programına geçildi. Hüsnü Açıksöz Büyük Ödülü Abdullah Savaş’a, Basın Hizmet Ödülleri DHA muhabiri Gürkan Yılmaz, AA muhabiri Yusuf Çelik ve İHA Vedat İkizoğlu’na, Genel Haber Dalı Başarı Ödülü Kazım Bolat’a, Genel Haber Dalı Mansiyon Ödülü Tuğçe Yerdelen’e, Araştırma-İncelem Dalı Başarı Ödülü Cebrail Keleş’e, Röportaj Dalı Başarı Ödülü Fatma Bölükbaş’a, Köşe Yazısı Dalı Başarı Ödülü Mustafa Afacan’a, En İyi Haber Fotoğrafı Dalı Başarı Ödülü Bilal Kahyaoğlu’na, Genel Mizampaj Dalı Başarı Ödülü Dilek İğdirli’ye, Genel Mizanpaj Dalı Başarı Ödülü İrem Yasemin Savaş’a ve Spor Mizanpaj Dalı Başarı Ödülü de Ceyhun Hüseyinoğlu’na verildi.