Genç çiftçiler büyükbaşlarına kavuştu

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın Genç Çiftçileri Destekleme Projesi kapsamında 13 genç çiftçiye 78 büyükbaş dağıtımı yapıldı.
Her bir genç çiftçiye 6’şar adet büyükbaş besi hayvanının dağıtıldığı projede, Kastamonu merkezden 13 çiftçiye 78, Tosya’da 10 çiftçiye 60, Küre’de ise 6 çiftçiye 36 büyükbaş verilecek.
Proje dahilinde bu yıl toplamda ise 154 çiftçiye 6’şar adetten 924 büyükbaş, 65 çiftçiye 40’ar adetten 2 bin 600 küçükbaş, 40 çiftçiye 40’ar adetten bin 600 arı kovanı olmak üzere toplamda 268 çiftçinin hazırladığı projeye toplam 8 milyon 40 bin Türk Lirası tutarında destek verilecek. Bu destekle ilimiz ülke genelinde en çok destek alan 7’inci il oldu.
Kastamonu Hayan Pazarı’nda dün gerçekleştirilen hayvan dağıtımında konuşan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Butur, “İşi severek yapan insanların aldığı verim daha fazla oluyor. Bende bunun önemine değinerek bugün hayvan sahibi olacak olan genç arkadaşlarımızın daha fazla verim alabilmesi için bu işi severek ve hakkıyla yapmaları gerektiğini düşünüyorum. Hayvancılık ülkemizde altın yıllarını yaşıyor. Sütte problemimiz var ancak hayvan fiyatları ve et fiyatları şuan zirveyi gördü. İnşallah bunları çoğaltırsınız, verim elde edersiniz” dedi.
Proje hakkında bilgiler veren Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Osman Yaman ise “Geçtiğimiz yıl en çok destek alan dördüncü ildik. Bu yıl Bakanlık kriterlerinde değişiklik olmasından dolayı geçtiğimiz yıla oranla proje sayısında azalma oldu. Bunun neticesinde ülke genelinde gerileme yaşadık ve en çok destek alan yedinci il olduk. Önemli olan hayvanları almak değil onlara bakmaktır. Bakarsan bağ olur, bakmazsan dağ olur. Ben bu proje katılan bütün katılımcılara teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.