Genç orman işçisi kayıp

Tam da “Şükür, bu kez can kaybı yaşanmadı” derken…

 

Küre İkizciler’de orman emvali üretiminde çalışan 22 yaşındaki Recep Bakırcı, sel sularına kapılarak kayboldu. İhsangazi nüfusuna kayıtlı olan Bakırcı’yı arama çalışmaları sürüyor.

İkizciler köyünde bir kadın, dün köyden geçen derenin suyuna kapılan bir kişi olduğunu görünce yetkililere ihbarda bulundu. Bunun üzerine başlatılan çalışmalardan sonuç alınamadı.

Yapılan araştırmada, İhsangazi ilçesi Yarışlar köyü nüfusuna kayıtlı orman işçisi Recep Bakırcı’nın (22) İkizciler köyü ormanlık alanında bir kulübede kaldığı belirlendi. Kulübesinde ve köyünde ulaşılamayan Bakırcı’nın bulunması için Ankara’dan gelen Jandarma Komando Özel Asayiş Komutanlığı (JÖAK) ve Kastamonu Jandarma Arama Kurtarma (JAK) ile JÖAK Su Altı Arama ekipleri, İkizciler Köyü Deresi’nde çalışma yürütüyor. Çalışmalara İHH Arama Kurtarma, ANDA Derneği ile AFAD ekipleri de destek veriyor.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, kayıp ihbarları üzerine şu değerlendirmeyi yaptı:

“Şu ana kadar 170 ihbar aldık. Bu ihbarların hepsine ulaşıldı. AFAD’ımızın koordinasyonu çerçevesinde, emniyetimiz, jandarmamız, arama kurtarma ekiplerimiz, Sahil Güvenliğimiz tüm ihbarlara ulaştı ve gelen talepleri karşıladık. Bir vatandaşımız kayıp. Küre İkizciler köyünde Recep Bakırcı, 22 yaşında. Kardeşimizden haber alınamıyor. Ekiplerimiz, jandarmamız arama kurtarma faaliyetlerini yürütüyor. Gelen ihbarlar neticesinde tahliyeler yapıldı. 130 vatandaşımız tahliye edildi. Gerek AFAD ekiplerince gerek Sahil Güvenlik Komutanlığına bağlı ekiplerce ki helikopterlerle, bunu söylemek gerekir ki bu hava şartlarında bu bölgeye sevk edilemiyor. Kırmızı kodlu uyarı verilmesi sebebiyle yine AFAD’ımızın koordinasyonu çerçevesinde sel beklediğimiz illere iki gün öncesinde araçlarımız gönderildi ve burada hazır tutuldu. Bu manada da önemli bir kazanım ve vatandaşlarımıza ulaşma imkanına ulaşmış olduk.”