Gençlerimiz yarın gelecek sınavında

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), yarın yapılacak.

Kastamonu bugün ve yarın ilçelerden de gelecek adaylarla hareketli bir hafta sonu geçirecek.

Yarın sınava girecek tüm gençlerimize başarılar diliyoruz.

 

 

Üniversiteye girişte birinci aşama olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS), yarın yapılacak.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sisteminin (ÖSYS) ilk basamağı olan  2016-YGS’ye 2 milyon 178 bin 563 aday katılacak. Sınav, 173 il/ilçe sınav  merkezinde, yaklaşık 7 bin 300 binada, 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi  ile gerçekleştirilecek.

Yarın saat 10.00’da başlayacak YGS’ye başvuran adayların sınava giriş belgelerinin renkli ya da siyah-beyaz çıktılarının sınav  günü adayların yanlarında bulundurması zorunlu olacak. Belgenin ön ve arka  yüzünde ÖSYM’nin belirlediği bilgiler dışında herhangi bir yazı, resim ve işaret  bulunmayacak. Sınava giriş belgesini fotoğraf görünür bir şekilde yanında  bulundurmayan adaylar, sınava alınmayacak. Adayların sınava girebilmeleri  için sınava giriş belgesinden başka, nüfus cüzdanı/Türkiye Cumhuriyeti kimlik  kartı veya pasaportlarını yanlarında bulundurmaları zorunlu olacak.

Sonuçlar 25 Mart’ta açıklanacak

YGS, tek oturumda yapılacak.  Saat 10.00’da  başlayacak sınav 160 dakika sürecek. YGS’de uygulanan testlere verilen cevaplar,  her test için ayrı ayrı değerlendirmeye alınacak. Adayların Türkçe, sosyal  bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinden her biri için birer  standart puanı hesaplanacak.

ÖSYM, bu yıl adaylar için bir yenilik yaparak, sınav sonuçlarını  açıklama takvimini de belirledi. Buna göre, YGS sonuçları 25 Mart 2016’da  açıklanacak.YGS’de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan  adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim  programını tercih etme ve LYS’lere girme hakları bulunmayacak. YGS puanı 150’nin  altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak.  YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans  Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde edecek.  Adaylara sonuç  belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C kimlik numaraları ve  şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden, SMS ve  mobil uygulamalarından öğrenebilecek.