Genel Müdür’e proje brifingi

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış Yeniçeri, Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı (KUZKA) ziyareti kapsamında Kastamonu, Çankırı ve Sinop’tauygulanan projeleri yerinde inceledi.

Ziyareti kapsamında ilk olarakÇankırı Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret eden Kalkınma Ajansları Genel Müdürü Barış YENİÇERİ, burada Çankırı Valisi Hamdi Bilge AKTAŞ ile birlikte ajansın Çankırı’ya ilişkin çalışmaları hakkında Çankırı YDO Koordinatörü Mahmut Oral Taşçı’dan bilgiler aldı.

Ziyaretine Kastamonu Valisi Yaşar Karadeniz’i makamında ziyaret ederek devam eden YENİÇERİ, ardından Ajansın hizmet binasındaçalışanlar ile bira araya gelerek istişarelerde bulundu.

“Projenin Sinop ve Boyabat Turizmine Katkı Sağlamasını Hedefliyoruz”

Ziyaretinin son gününü ise Ajansdesteğiylegerçekleştirilen projelere ayıran Yeniçeri, Sinop’un Boyabat İlçesi’nde“Gelecek Turizmde; Turizm Boyabat’ta” Güdümlü Projesi’nin uygulanacağı alanda incelemelerde bulundu. KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan GENÇ ve Boyabat Belediye Başkanı Şefik Çakıcı ile birlikte proje kapsamında planlanan cam teras ile sosyal tesislerin inşaa edileceği alanı gezdi. Yeniçeri,kalkınma ajanslarıolarak projeleri desteklemekteki asıl amacın o Bölgeye katma değer sağlamak olduğunu belirterek, uygulanacak proje ile hem Sinop hem de Boyabat turizmine katkı sağlamayı hedeflediklerini açıkladı.

Projelere Yerinde İnceleme

İncelemelerine Sinop il merkezi ile devam eden Yeniçeri, önce Sinop Yatırım Destek Ofisi’ni ziyaret ederek burada Sinop’a ilişkin çalışmalar hakkında YDO Koordinatörü Berkol Alevli’den bilgi aldı. Ardından organize sanayi bölgesinde Kuzey Anadolu Kalkınma Ajansı’ndan hibe desteği alan çocuk ve bebek arabası üretimi yapan bir fabrikayı ziyaret edenYeniçeri, burada üretim tesislerini inceleyerek firma sahibinden üretim süreçleri, satış, pazarlama ve ihracat ile sağlanan desteklerin verimliliğine ilişkin bilgiler aldı. Ajans desteği ile Sinop’a kazandırılan Sinop Valiliği İş Geliştirme Merkezi’ne de bir ziyaret gerçekleştirenYeniçeri,burada faaliyet gösteren girişimcileri ziyaret ederek çalışmalarına ilişkin bilgiler aldı. Girişimcilerin üretime katkısının önemli olduğunun altını çizen Yeniçeri, burada girişimcilerin ürettiği el emeği ürünlerden satın alarak onlara destek sağladı. Proje incelemelerinin sonuncusunu ise bir turizm işletmesine gerçekleştiren YENİÇERİ, burada Ajans desteği ile sağlanan faaliyetler hakkında işletme yöneticilerinden bilgiler aldı.

Kalkınma Ajanları Genel Müdürü Barış Yeniçeri’ningerçekleştirdiği iki günlük saha ziyaretlerineKalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü Planlama ve Programlama Dairesi Başkanı Erdal Anık, KUZKA Genel Sekreteri Dr. Serkan Genç ile ilgili Ajans personeli eşlik etti.