Genel Sekreter cinayetinin aydınlatılması için imza kampanyası

Kastamonu Üniversitesi’nin eski Genel Sekreteri Muhiddin Sağlam’ın ölümünün üzerindeki sis perdesi halen aralanmış değil. 2012 yılında evine giderken silahla vurularak öldürülen Muhiddin Sağlam’ın oğlu Seyfeddin Sağlam, olayın aydınlatılması için internet üzerinden imza kampanyası başlattı.

Dijital imzakampanyası oluşturulmasınaolanaksağlayanchange.org platformu üzerinden kampanya başlatan Seyfeddin Sağlam, kampanyaya “Kastamonu Üniversitesi Genel Sekreteri merhum Muhiddin Sağlam 27.12.2012 tarihinde suikast sonrasında şehit düşmüştür. Devlet kurumları maalesef gereken hassasiyeti göstermemiş olup soruşturması 2012’den beri devam etmektedir. Davası bile başlamamıştır. Oğlu olarak bu kampanyayı başlatmak zorunda kaldım. Belki birinin vicdanına dokunabilirsem olay çözüme kavuşur ve hatta devlet şehitlik hakkını verebilir. Bu konuda yardımcı olabilirseniz biz ailesi olarak çok memnun oluruz” notunu düştü.

Muhittin Sağlam’ın kardeşi Mehmet Sağlam da geçtiğimiz yıl benzeri bir çıkış yapmış ve Yeni Akit gazetesine yaptığı açıklamada , “Abim geride beş yetim çocuk ve bir gözü yaşlı eş bıraktı. Bize bu kötülüğü kimin neden yaptığını hâlâ öğrenememiş olmamız da ayrı bir stres ve üzüntü kaynağı” şeklinde konuşmuştu.

Mehmet Sağlam açıklamasında ayrıca, “Cinayetin ardından emniyet ve adli makamlar, ‘Siz hiç merak etmeyin. Biz bu işin peşini bırakmayacağız. Bize bırakın’ diyerek bizi oyaladı ve yanılttı. Artık yeter diyoruz. Geldiğimiz noktada en azından bu cinayeti kimlerin gizlemeye çalıştığı gün gibi ortada. Daha cinayetin işlendiği gün konuya ilişkin basın yasağı getiren dönemin Kastamonu Cumhuriyet Başsavcısı Tarık Gür ve Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı E. Kürşat Demiralay ile bize ‘O gece çok sisliydi. Bazı kameralar da arızalıydı’ beyanında bulunan Kastamonu Emniyet Müdürü Sami Uslu, FETÖ üyesi olmaktan tutuklandılar. Bu şahısların, abimin katline ilişkin de sorgulanmalarını istiyoruz” demişti.